Tagged: 

This topic contains 56 replies, has 2 voices, and was last updated by  gokberktalu February 7, 2019 at 1:09 PM.

• Author

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

Günaydın Turkishaholic Community, o günlüğüm.  İnşallah her gün yazacam.  Bugun başlayorum.

Bugun gerçekten çok normal.  Çünkü Salı Çalışmıyorum, çok geç kalktım.  Sonra, Babamla Skype’da konuştum ve spor solunuda gitim.  Sonra, Gökberk Öretmenle derse katıldım.  Benim Turkçe için, gramer ve kelime hazinesi hala pek iyi değil, ama ben her gün çalışacağam.  Gelecekte günlüğüm daha ilginç. Şimdi ben en kolay yazıyorum hala geçilebilir.

Teacher edit (by Gökberk):

Günaydın Turkishaholic Topluluğu (Community), bu benim günlüğüm.  İnşallah her gün yazacam.  Bugün başlayorum.

Bugün gerçekten çok normal.  Çünkü Salı çalışmıyorum, çok geç kalktım.  Sonra, Babamla Skype’da konuştum ve spor solunuda gitim.  Sonra, Gökberk Öğretmenle derse katıldım / ders yaptım.  Benim Türkçe için, dil bilgim (grammer) ve kelime hazinem hala pek iyi değil, ama ben her gün çalışacağam.  Gelecekte günlüğüm daha ilginç olacak. Şimdi ben çok kolay yazıyorum hala gelişebilir.

Çok iyi olmuş Zach!

Bu konulara lütfen bak:

Genitive Case & Possessive

Auxiliary Verbs

• This topic was modified 3 months, 3 weeks ago by  gokberktalu. Reason: Teacher Check

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Good job Zach, looking forward to your next diary entry 😉

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

31 Ekim 2018
    Bugün konusu: Halloween, veya Cadılar Bayramı

Bugün Cadılar Bayramı. America’da, çocuklar Cadılar Bayramı’yı çok seviyorlar! Neden? Çunku çok şeker var, tabi ki. Kostümleri de giyerler. Ben çok genç zaman, ben de kostüm giymek sevdim, ama şimdi ben bu festivala oldukça kayıtsız. Şeker yemiyorum. Bu yıl, kostümüm ne? Google Chrome!  Maşallah ben İnternet Explorer’i değilim.

https://imgur.com/czZViTZ <—Kostümüm

Thank you for your corrections yesterday, Öğretmenim, I have reviewed the links you sent.  Really appreciate it!

• This reply was modified 3 months, 3 weeks ago by  Zach.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

31 Ekim 2018
    Bugün konusu: Halloween, veya Cadılar Bayramı

Bugün Cadılar Bayramı. Amerika’da, çocuklar Cadılar Bayramı’nı çok seviyorlar! Neden? Çünku çok şeker var, tabi ki. Kostümleri de giyerler.

This part needs a bit changing:

Ben çok genç zaman, ben de kostüm giymek sevdim, ama şimdi ben bu festivala oldukça kayıtsız.

Here’s how you can make it:

Bende gençken kostüm giymeyi severdim. Ama şimdi bu festivale karşı oldukça kayıtsızım.

(When I was young (-ken/kan suffix), I used to (er + dim – used to suffix) love wearing costumes. But now, I’m rather indifferent to this festival)

Şeker yemiyorum. Bu yılki, kostümüm ne?  Google Chrome!  Maşallah ben İnternet Explorer’i değilim.

About the Grammar Points:

For the “-ken Suffix” which can be used as the “While” usage in a sentence, you can learn more about here:

Past Continuous (When & While)

– I have to add a detailed explanation for the “Used To” case in the Grammar Bank. But it’s basically the Present Simple Suffix + Past Simple Suffix + Personal Suffix.

– Also, need to add a further explanation for the commonly used “-ki” suffix. We use the “-ki” as a Relative Pronoun like “That” or “Which”.

Kostümün çok şık olmuş Zach 😀

• This reply was modified 3 months, 3 weeks ago by  gokberktalu.

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

1 Kasım 2018
    Bugün konusu: Yoğun iş gunum

Çin’de bir teknoloji şirkete çalışıyorum. Onun ad Jiliguala. Biz APP’da çocuk için İngilizce videolar çekiyoruz. Ben bir oyuncu ve eğitim uzmanı. Yarı zamanı çalışmanım. Bugun videoyu yaptık ve kedi ile bir video çektik. Bu kedi çok çok ama çok tatlı. Çünkü kedi var, iş arkadaşlarım çalışabilmiyorlar. Onlar kedile aşık oldular. Ama ben anlıyorum, Ben de aşık oldum. Kedile video çekmek çok zor, çünkü kedi kontrol edilemez. Valla, o çok tatlı, şıkayı edemem.

Thank you again teacher, for all your help.  Obviously I’m using a translator to help me write these, but once you correct them, I’m making sure I actually learn the things I want to say.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugün konusu: Yoğun iş günüm

Çin’de bir teknoloji şirketinde çalışıyorum. Onun Şirketin adı Jiliguala. Biz APP’da/de çocuklar için İngilizce videolar çekiyoruz. Ben bir oyuncu ve eğitim uzmanıyım. Yarı zamanlı çalışanım. Bugun bir videoyu yaptık ve kedi ile ilgili bir video çektik. Bu kedi çok çok ama çok tatlı. Çünkü Kedi olduğundan var, iş arkadaşlarım çalışabilmıyorlar. Onlar kedilere aşık oldular. Ama ben onları anlıyorum, Ben de aşık oldum. Kedili video çekmek çok zor, çünkü kedi kontrol edilemez. Valla, o çok tatlı, şikayet edemem.

Always a pleasure Zach. Be sure to check out the Case Markers topics and do lots of reviews. Most of the small mistakes come from that topic 😉

Keep up the good work!

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

2 Kasım 2018
    Bugün konusu: Şanghay’da hayat 1

5 yıldır Çin’de yaşıyorum. Burada hayatım nasıl? Tabi ki güzel. Başka ne söyleyebilirim? Çinliler çok kibarlar, Çin yemeği de seviyorum. Eğer Çince konuşabiliyorsanız, günlük hayat çok kolay. Şehirde gezmek için bir elektrikli motor kullanışlı. Çok arkadaşlarım var ve akşamları ben doğaçlama tiyatro yapıyorum. Bazı yerler fazla pahalı, ve bazı yerler pek pahalı değil. Kısacası, Şanghay’da hayat çok seviyorum, ama biraz problemler var. Ne problemler var? Şanghay’da hayat 2’da günlüğüm söyleyeceğim.

Bugün Nurtaç yardım var, teşekkür ederim aşkım!

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

5 yıldır Çin’de yaşıyorum. Burada hayatım nasıl ? Tabi ki güzel. Başka ne söyleyebilirim? Çinliler çok kibarlar, Çin yemeği de seviyorum. Eğer Çince konuşabiliyorsanız, günlük hayat çok kolay. Şehirde gezmek için bir elektrikli motorsiklet (çok) kullanışlıdır. Çok arkadaşlarım var ve akşamları ben doğaçlama tiyatro yapıyorum. Bazı yerler fazla pahalı, ve bazı yerler pek/fazla pahalı değil. Kısacası, Şanghay’daki hayatı çok seviyorum, ama biraz problemler var. Ne problemler var? Şanghay’da hayat 2’deki günlüğümde söyleyeceğim.

Bugün Nurtaç yardım etti, teşekkür ederim aşkım!

Çok güzel olmuş Zach, merakla 2. bölümü bekliyorum 😉

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

2 Kasım 2018
    Bugün konusu: Oyun gecesi

Bugün Oyun gecesine gittik. Çok eğlence ya! Nurtaç’la ben birlikte gittik, birkaçı arkadaşımlar da var. İlk oyun Cluedo oynadık. Nurtaç’la ben bir takım olduk. Kazandık! Sonra, akşam yemeği yedik, ve video oyunları oynadık. Biz takım oldumuz için, hiç kimse kazanamadı. Son, bir masa oyunu oynadık, Risk. Ben ve Nurtaç tekrar kazandık. Kazanmayı önemsediği mi düşünüyorsun? Tabi ki da hayır!!

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Tekrar hoşgeldin Zach 🙂

Bugünün konusu: Oyun gecesi

Bugün Oyun gecesine gittik. Çok eğlence ya! Nurtaç’la ben birlikte gittik, birkaçı arkadaşımlar da var. İlk oyun olarak (for the first game) Cluedo oynadık. Nurtaç’la ben bir takım olduk. Kazandık! Sonra, akşam yemeği yedik, ve video oyunları oynadık. Biz takım olduğumuz için, hiç kimse kazanamadı. Sonra, bir masa oyunu oynadık, Risk. Ben ve Nurtaç tekrar kazandık. Kazanmayı önemsediği mi düşünüyorsun? Tabi ki de hayır!!

Çok zevkli bir geceymiş 🙂 Paylaştığın için teşekkürler 😉

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

4 Kasım 2018
    Bugün konusu: Doğaçlama

Doğaçlama ne? İşten sonra doğaçlama yapıyorum. Bu bir tür tiyatro, ama hiç senaryo yok. İki oyuncu, seyirci önerisini rol yapmak için kullanır. Çok doğal, ve çok eğlenceli! Herkes yapabilir. Şanghay’da doğaçlama dersi veriyorum. Bunu çok seviyorum. Doğaçlama hayatını daha iyi yapabilir. Gel dene!

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Tekrar merhaba Zach!

Doğaçlama ne(dir)? İşten sonra doğaçlama yapıyorum. Bu bir tür tiyatro, ama hiç senaryo yok. İki oyuncu, seyirci önerisini rol yapmak için kullanır. Çok doğal, ve çok eğlenceli(dir)! Herkes yapabilir. Şanghay’da doğaçlama dersi veriyorum. Bunu çok seviyorum. Doğaçlama senin hayatı daha iyi yapabilir. Gel dene!

Neredeyse hatasız bir yazı olmuş Zach, tebrik ederim. 😉

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

5 Kasım 2018
    Bugün konusu: Erkek kardeşimin düğünü

Geçen ay, benim erkek kardeşim evlendi. Bu düğün çok güzeldi. Oklahoma City’de oldu. Liseden arkadaşlarım geldiler. Erkek kardeşimin sağdıcı oldum, ve bir konuşma yaptım. Bu düğün beni çok duygulandırdı. Annem de ağladı. Nurtaç benle geldi, ve tüm ailem ona aşık oldu. Nurtaç çok büyüleyici. Herkes bize sordu, ‘’sizin düğününüz ne zaman??’’ Valla, kim biliyor!

• This reply was modified 3 months, 2 weeks ago by  Zach.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün konusu: Erkek kardeşimin düğünü

Geçen ay, (benim) erkek kardeşim evlendi. Bu Düğün çok güzeldi. Oklahoma City’de oldu. Liseden arkadaşlarım geldiler. Erkek kardeşimin sağdıcı oldum, ve bir konuşma yaptım. Bu düğün beni çok duygulandırdı. Annem de ağladı. Nurtaç benimle geldi, ve tüm ailem ona aşık oldu. Nurtaç çok büyüleyici. Herkes bize sordu, ‘’sizin düğününüz ne zaman??’’ Valla, kimse bilmiyor!

İnşallah en kısa zamanda senin düğünün de olacak Zach. Beni davet etmeyi unutuma 😉

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

6 Kasım 2018

Bugünün konusu: Türk yemeği

Türk yemeği çok seviyorum.  Mantı, lahmacun, sucuk, peynir, hepsi çok lezzetle.  Şimdi evimiz çok sucuk ve peynir var.  Ara sıra, Şanghay’da Türk lokantalar giticeğiz, ama şunlar biraz pahala, da pek otantik değil.  Eğer Şanghay’da en leziz Türk yemeği yemek istiyorsun,  Nurtaç yaptığı yemeği denemek lazim.  Nurtaç ev yapımı dolma, Iskander kebap, mantı, KAHVALTI (!!!), hepsi çok leziz.  İnşallah ben de onunla gibi piştirebiliyorum!

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Türk yemeğini çok seviyorum.  Mantı, lahmacun, sucuk, peynir, hepsi çok lezzetli.  Şimdi evimizde çok sucuk ve peynir var.  Ara sıra, Şanghay’da Türk lokantalarına gidiyoruz, ama oralar (there) biraz pahalı ve pek otantik değil.  Eğer Şanghay’da en leziz Türk yemeği yemek istiyorsanız,  Nurtaç’ın yaptığı yemeği denemeniz lazim.  Nurtaç ev yapımı dolma, İskender kebap, mantı, KAHVALTI (!!!), hepsini çok leziz yapıyor.  İnşallah ben de onunla gibi pişirebileceğim!

Çok lezzetli bir yazı olmuş Zach 😀

Be careful with the Genitive Case & The Possessive. We will learn more about this topic in our coming lectures 😉

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

7 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Crossfit eğitimi

Haftada uç veya dört kez, Crossfit yapıyorum. Crossfit eğitimi çok yoğun, ama hala seviyorum. Çok burpeeler yapıyorum. Burpee nasıl yapmak? İlk, kendisi yere düşür, sonra sıçra ve alkışla. Ayrıca, şınavlar yapıyorum, dik otur yapıyorum, ve ağırlık kaldırma yapıyorum. İnşallah bir gün benim büyük kaslar var! Ayrıca, koçum da Türk!

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Tekrar Hoşgeldin Zach!

Haftada üç veya dört kez, Crossfit yapıyorum. Crossfit eğitimi çok yoğundur, ama hala/genede seviyorum. Çok burpeeler yapıyorum. Burpee nasıl yapılıyor? İlk önce, kişi kendini yere düşürüyor/bırakıyor, sonra sıçrıyor ve alkışlıyor. Ayrıca, şınav da yapıyorum, dik oturarak yapıyorum, ve ağırlık kaldırma da yapıyorum. İnşallah bir gün benim büyük kaslarım olur! Ayrıca, koçum da Türk!

Demek koçun Türk? Süpermiş! Sen usta olunca bana da öğret lütfen 🙂

Don’t forget to take notes of the verbs that I wrote for correction:

Bırakmak: to let go (of something or someone)

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

8 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Şanghay unFestival’e

unFestival’e ne? Açıklayacağım. Şimdi Şanghay’da çok güzel bir doğaçlama festival var. Arkadaşım Lilian’le düzenledim. Çin’den, Kore’den ve Hong Kong’den tazımlar katılıyorlar. Birlikte, doğaçlama yapıcağız. Bu festival doğaçlamacı tarafından, doğaçlama için. Festival’ı anahtar kelime ne? ‘’Chill.’’ (Chill nasıl tercüme ediyor?)

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün konusu: Şangay unFestival’i

unFestival’i nedir? Açıklayacağım. Şimdi Şangay’da çok güzel bir doğaçlama festivali var. Arkadaşım Lilian’le birlikte düzenledim. Çin’den, Kore’den ve Hong Kong’dan takımlar katılacak (?). Birlikte, doğaçlama yapacağız. Bu festival doğaçlamacılar tarafından, doğaçlamalar için yapılacak. Festival’in anahtar kelimesi ne? “Chill” yani “Sakin Ol”.

Çok ilginç bir festivale benziyor. Fotoğraflarını lütfen burada paylaş 😉

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

9 Kasım 2018

Bugünün konusu: Hot Pot yedik!

unFestival için, bugun ben Nurtaç’la çok iyi bir lokantaya gidik.  Kore’den arkadaşlarımız da geldiler.  Hot Pot yedik!  Masa’da çok büyük bir tencere var.  Sonra, sen kendi yemeği piştiriyorsun.  Çok taze!  Lokantada garsonlar da çok iyi.  Bu Çin’de yemek en seviyorum (:

Yarın görüşürüz!

Foto da var!  https://imgur.com/a/WkfIHsi

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün konusu: Hot Pot (Güveç) yedik!

unFestival için, bugün ben Nurtaç’la çok iyi bir lokantaya gittik.  Kore’den arkadaşlarımız da geldiler.  Hot Pot (Güveç) yedik!  Masa’da çok büyük bir tencere var.  Sonra, sen kendi yemeğini kendin (by yourself) pişiriyorsun.  Çok taze!  Lokantada garsonlar da çok iyi.  Burası Çin’de en çok yemek yemeyi sevdiğim yer (the best place that I love to eat the most) (:

En sonunda Nurtaç’ı gördüm 🙂 Yemekler çok lezzetli!

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

Bugün iki günlük var!  Maşallah!

————————————

10 Kasım 2018

Bugünün konusu: unFestival son günü

Bugün unFestival’i son günü. Toplamda 6 gruplar vardı.  Ben hareket ettim iki kez.  ‘’Snap’’ adında bir müzikal doğaçlama ekiple çalışıyorum.  Seyirci önerininden şarkılar oluşturuyoruz.  Bu çok eğlence.  Performansları sonra, bir jam yaptık.  Jam için, her oyuncu karıştırıyorlar ve birlikte oynuyorlar.  Harikaydı!   Bu ayın sonunda, başka doğaçlama festival için Tayland’a giticeğim.

————————————

11 Kasım 2018

Bugünün konusu: Accountabili-buddy

Dil öğreniyor pek kolay değil.  Özellikle Türkçe gramerini çok zor.  Motivasyonu koru da çok önemli.  Türkçe çalışmak için motivasyonum Nurtaç ve onun ailesi ve arkadaşları.  Ama arkadaşım Charmika benim ‘’accountabili-buddy.’’  Accountabili-buddy bir İngilizce ceket torbası, accountable (sorumlu) ve buddy (arkadaş) için.  Bu sözcük birlikte oluşturduk.  Charmika da italki öğretmenle Japonca çalışıyor.  Biz her gün günlüğümüz yazıyoruz.  Japonca’ıla Türkçe bitişimli diller.  Birbirimizin acılarını paylaşıyoruz.

Gökberk öğretmenim, accountabili-buddy Türkçe’de ne demek?

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Merhaba Zach, Maşallah 😀

————————————

10 Kasım 2018

Bugünün konusu: unFestival son günü

Bugün unFestival’in son günü. Toplamda 6 gruplar vardı.  Ben iki kez hareket ettim.  ‘’Snap’’ adında bir müzikal doğaçlama ekibiyle çalışıyorum.  Seyirci önerisiyle (with audience suggestion) şarkılar oluşturuyoruz.  Bu çok eğlenceli.  Performansları sonra bir jam (doğaçlama?) yaptık.  Jam için, her oyuncu başka oyuncularla karıştırıyorlar (mixed with other perfomers) ve birlikte oynuyorlar.  Harikaydı!   Bu ayın sonunda, başka bir doğaçlama festival için Tayland’a gideceğim.

————————————

11 Kasım 2018

Bugünün konusu: Accountabili-buddy (Maybe “Sorumluluk Dostu” ?)

Dil öğrenmek pek kolay değil.  Özellikle Türkçe dilbilgisi (grammar) çok zor.  Motivasyonumu korumam da çok önemli.  Türkçe çalışmak için motivasyonum Nurtaç ve onun ailesi ve arkadaşları.  Ama arkadaşım Charmika da benim ‘’accountabili-buddy (sorumluluk dostum)’’.  Accountabili-buddy bir İngilizce ceket torbası (don’t understand what you mean :D) , accountable (sorumlu) ve buddy (arkadaş) için.  Bu sözcüğü birlikte oluşturduk.  Charmika da bir italki öğretmeniyle Japonca çalışıyor.  Biz her gün günlüğümüzü yazıyoruz.  Japonca’yla Türkçe sondan eklemeli (suffix based) diller.  Birbirimizin acılarını paylaşıyoruz.

Gökberk öğretmenim, accountabili-buddy Türkçe’de ne demek?

“Accountabili-buddy” diye bir kelime yok ama “Sorumluluk Dostu” olabilir 😉

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

Çok teşekkurlar!  ”ceket torbası” is what I found when I searched for the word ”portmanteau” on Google translate.  I’m not surprised it didn’t translate well 🙂

12 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Kahve sevmiyorum

Ben kahve çok sevmiyorum. Özür dilerim! ‘’Amerikaların hepsi kahve sever!’’ çok insan söyledeler. Ama ben çok sevmiyor. Çok acı, ve sağlık için iyi değil. Özür dilerim! Nurtaç kahve çok seviyor, özellikle Türk’nün kahvesi. Hiçbir problem yok. Nurtaç’ın yapır her şey destekliyorum. Çay ben çok seviyorum. Çay harikayı! Dürüstçe, kahve nasıl ünlü oldu ben tamamen anlamıyorum!

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

For “portmanteau”, we could say “elbise bavulu” 😉

12 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Kahve sevmiyorum

Ben kahve çok sevmiyorum. Özür dilerim! Bir çok insan “Amerikaların hepsi kahve sever!’’ diye söyler. Ama ben çok sevmiyor. Çok acı, ve sağlık için iyi değil. Özür dilerim! Nurtaç kahve çok seviyor, özellikle Türk Kahvesini (“Türk Kahvesi” is a compound noun). Hiçbir problem yok. Nurtaç’ın yaptığı her şeyi (whatever she does) destekliyorum. Çayı ben çok seviyorum. Çay harika! Dürüstçe söylemek gerekirse (if I have to be honest), kahve nasıl ünlü oldu ben hiç anlamıyorum!

Türkler, çay ve kahveyi çok sever Zach. Bence kahveyi sev 😀

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

12 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Hayalım

Benim bir hayalim var. Amerika’nın televizyon programı Survivor’da olmak istiyorum. Evet, bu sana garip gelebilir, ama bu hayal çok gençten var. Survivor çok ilginç bir oyun, çünkü çok yetenekli olmak lazım. Sosyal beceriler lazım, fiziksel beceriler lazım, ve strateji lazım. Çok iyi yapacağama inanıyorum. Çoğunlukla, America’nın şeyi umurumda değil, ama ben için Survivor çok ilginç. Survivor’a dört kez başvurdum. Şimdiye kadar, tüm Survivor’ın oyuncular başvurdular zaman Amerika’da yaşıyorlar. İnşallah benim de bir şansım var. Bana şans dile!

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Benim bir hayalim var. Amerika’nın televizyon programı Survivor’da olmak istiyorum. Evet, bu sana garip gelebilir, ama bu hayalim çok gençliğimden (from my youth) beri var. Survivor çok ilginç bir oyun, çünkü çok yetenekli olmak lazım. Sosyal beceriler lazım, fiziksel beceriler lazım, ve strateji lazım. Çok iyi yapacağıma inanıyorum. Çoğunlukla, Amerika’nın şeyi (what’s this thing?) umurumda değil, ama benim için (for me) Survivor çok ilginç. Survivor’a dört kez başvurdum. Şimdiye kadar, tüm Survivor’ın oyuncuları başvurdukları zaman Amerika’da yaşıyorlar. İnşallah benim de bir şansım olur. Bana şans dile!

Bol şanslar Zach! Umarım seçilirsin 🙂

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

13 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Dilek verir akvaryum balığıki

Bügün iş yerinde yeni video çektik. Önceden duymadım bir peri masalı. Öyküde balıkçı karaktarı oynudum. Balık yakaladım, ama bu balığın sihirli güçleri var. Bu balık dileklerini verebilir. Öyküde, balıkçı umursamıyor, ama balıkçının karısı çok açgözlü. Önce, o yeni leğen istiyor, sonra yeni ev, sonra çok para istiyor, son balıkçının karısı kraliçesi olmak istiyordu. Onların evliliği pek güzel değil. Öykünun sonunda, her şey orijinal haline döndü. Galiba Çin’de bu çok popular bir peri masalı.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün konusu: Dilek veren akvaryum balığıki (Dilek gerçekleştiren [realizing] …)

Bügün iş yerinde yeni bir video çektik. Önceden duymadığım bir peri masalıydı. Öyküde balıkçı karakterini oynadum. Balık yakaladım, ama bu balığın sihirli güçleri var. Bu balık dileklerini verebiliyordu/gerçekleştirebiliyordu. Öyküde, balıkçı umursamıyor, ama balıkçının karısı çok açgözlüydü. Önce, o yeni bir leğen istiyor, sonra yeni bir ev, sonra çok para istiyor, sonra balıkçının karısı kraliçesi olmak istiyordu. Onların evliliği pek güzel değildi. Öykünun sonunda, her şey orijinal/eski haline döndü. Galiba Çin’de bu çok popüler bir peri masalı.

Çok ilginç bir peri mesalı, adı neydi?

– Be sure to use the Past Tense marker when talking about past events. 😉

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

15 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Kurt ağlayan çocuk

Bügün yeni bir peri masala çektik, Kurt ağlayan çocuk. Çoğunlukla videolarız bir veya iki oyuncu var, ama bu kez altı var. Öyküde yaramaz erkeği çiftçilere çok yalan söyledi, sonra, onlar erkeği güvenmiyorlar. Tabi ki erkek oynadım. İşte videoları karmaşık oluyorlar. Benim için, bu çok iyi çünkü daha oyuncular var, böylece ben dinlenebilirim!

Burada bak! https://imgur.com/a/pwbeFpV

• This reply was modified 3 months, 1 week ago by  Zach.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün konusu: Kurt ve(?) ağlayan çocuk

• Bügün yeni bir peri masala çektik, Kurt ve(?) ağlayan çocuk.

• Çoğunlukla videolarımızda [on our videos] bir veya iki oyuncu var, ama bu kez altı oyuncu var.

• Öyküde yaramaz oğlan [erkek= male, oğlan=boy] çiftçilere çok yalan söyledi, sonra onlar bu oğlana [to this boy] güvenmediler [Simple Past is better].

• İşte videoları karmaşık oluyorlar. Benim için bu çok iyi çünkü daha çok oyuncular var, böylece ben dinlenebilirim!

Resimler çok komik 😀 Paylaştığın için teşekkür ederim 🙂

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

16 Kasım 2018

Bugünün konusu: Nurtaç’ın Youtube

Nurtaç’ın çok güzel bir Youtube kanalı var.  Nurtaç Kanalında çok konu keşfediyor, örneğin Çin’de ve Japonya’da günlük hayat. Nurtaç’ın kanalınI tamamen destekliyorum.  Şimdi iki binden fazla abone var.  Nurtaç sosyal medyada çok aktif, özellikle Youtube’da ve Instagram’da.  Nurtaç sosyal medya etkeni olabilir sanıyorum.  Eğer Nurtaç Türkeli Youtube kanalını görmek istiyorsan, buraya gel! https://www.youtube.com/channel/UC6raRxMHFn7ONEYIk0A-4IQ/videos

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün konusu: Nurtaç’ın Youtube Kanalı

Nurtaç’ın çok güzel bir Youtube kanalı var.  Nurtaç Kanalında bir çok konuyu keşfediyor. Örneğin Çin’de ve Japonya’da günlük hayat. Nurtaç’ın kanalını tamamen destekliyorum.  Şimdiden (even now) iki binden fazla abonesi var.  Nurtaç sosyal medyada da çok aktif, özellikle Youtube’da ve Instagram’da.  Nurtaç sanıyorum sosyal medya fenomeni olabilir .  Eğer Nurtaç Türkeli Youtube kanalını görmek istiyorsan, buraya gel!

Çok güzel bir YouTube kanalı varmış. Abone oldum ve merakla yeni bölümleri takip edeceğim 🙂

PS: Maybe you can ask Nurtaç to promote my channel too 😀

• This reply was modified 3 months, 1 week ago by  gokberktalu.

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

I just went to post today’s journal and saw that I never posted yesterday’s!!  So there are two.

18 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Türkçe Pek kolay değil

Türkçe çok zordur. Gerçekten. Benim için, Türkçe, Çince’den daha zor. Bu esas olarak Türkçe’nin dilbilgisiyi çok karmaşık. Çinli insan ‘’Çince hiç dilbilgisi yok’’ söylüyorlar. Olmasına rağmen onlara tamamen katılmıyorum, Çince’nin dilbilgisiyi pek zor değil sanmıyorum. Eğer Hanziler okuyabiliyorsun, Çince anlıyorsun. Çince’nin telaffuzu da Batılıların için pek doğa değil, ama temeller anlıyorsun sonra, hiç problem yok. Türkçe’nin telaffuzu çok zor değil, ama onun dilbilgisiyi… O seni çıldırtacak.

19 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Nintendo Anahtarım

Konsolum var. O Nintendo Anahtarımdır. Bu çok eğlenceli. Tüm gün Nintendo oyunmak istiyorum, ama ben gerçekten çok az oynuyorum. Fazla sorumluluğum var, oyun zamanı çok az. Ara sıra ben Nurtaç’la oynuyoruz, ama Nurtaç oyunları pek sevmiyor. İnşallah bir gün Nurtaç daha seveceğek! Mario çok eğlence, ama en çok Zelda’yı sevdim. Benim Surumluluk dostumla Zelda’dan bir yeni doğaçlama formu oluşturduk. Onun adı ‘’Zeldaprov.’’ Çok güzel, bu.

• This reply was modified 3 months ago by  Zach.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

18 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Türkçe Pek kolay değil

Türkçe çok zordur. Gerçekten. Benim için, Türkçe, Çince’den daha zor. Bunun sebebi esas olarak Türkçe’nin dilbilgisinin çok karmaşık olmasıdır. Çinliler ‘’Çincede hiç dilbilgisi yok’’ diye söylüyorlar. Olmasına rağmen onlara tamamen katılmıyorum, Çince’nin dilbilgisiyi çok zor değil  diye düşünüyorum. Eğer Hanzileri okuyabiliyorsun, Çince anlıyorsun. Çince’nin telaffuzu da Batılıların için pek doğal değil, ama temeli anlıyorsan sonra, hiç problem yok. Türkçe’nin telaffuzu çok zor değil, ama onun dilbilgisiyi… O seni çıldırtacak.

19 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Nintendo Anahtarım

Oyun konsolum var. Adı Nintendo Anahtarımdır. Bu çok eğlenceli bir makine. Tüm gün Nintendo oynamak istiyorum, ama ben gerçekten çok az oynuyorum. Fazla sorumluluğum var, oyun zamanım çok az. Ara sıra ben Nurtaç’la oynuyoruz, ama Nurtaç oyunları pek sevmiyor. İnşallah bir gün Nurtaç daha sevecek! Mario çok eğlenceli, ama en çok Zelda’yı seviyorum. Benim Sorumluluk dostumla Zelda hakkında bir yeni doğaçlama formu oluşturduk. Onun adı ‘’Zeldaprov.’’ Çok güzel oldu.

Eline sağlık Zach 😉

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

20 Kasım 2018

Bugünün konusu: Bugün ne yaptım?

Bugün çok erken kalktım, Crossfit spor soluna gittim. Spor salonu bir hafta uç, dört kez gitmek umarım. Survivor için güçlü olmak istiyorum. Ev gittim sonra, Nurtaçla kahvaltı yaptık. Bugünün kahvaltısı yumurta, soğan, ve biber birlikte, ve avokadola limon, ve peynir, ve Nurtaç el yaptı ekmek. Çok leziz ve çok sağlıklı. Sonra, Nurtaçla manuel tedavicinin ofisiye gittim. Şimdi Nurtaçım’nın sırtı pek güzel değil, ama o yardım etiyordu. Eğer Nurtaç mutludur, ben de mutluyum. Simdi, ben Türkçe çalısıyorum. Gelecek hafta, Doğaçlama festivale için ben Tayland’a giteceğim. Şimdi hazırlıyorum. Maşallah.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün konusu: Bugün ne yaptım?

Bugün çok erken kalktım ve Crossfit spor salonuna gittim. Spor salonuna haftada uç veya dört kez gitmeye çalışıyorum [try to go]. Survivor için güçlü olmak istiyorum. Sonra eve gittim ve Nurtaçla kahvaltı yaptık. Bugünün kahvaltısı yumurta, soğan, ve biber birlikte, limonlu avokado, peynir, ve Nurtaç kendi ekmek yaptı. Çok leziz ve çok sağlıklı. Sonra, Nurtaçla manuel tedavicinin ofisine gittim. Şimdi Nurtaçım’ın sırtı pek iyi değil, ama doktor ona yardım ediyor. Eğer Nurtaç mutlu olursa, ben de mutlu olurum. Simdi, ben Türkçe çalısıyorum. Gelecek hafta, Doğaçlama festivali için ben Tayland’a gideceğim. Şimdi hazırlanıyorum. Maşallah.

Maşallah Zach 🙂

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

26 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Müzikal Doğaçlama Performans

Bu hafta sonu biraz meşguldum, ama bahanelerim istemiyorum! ‘’Günlük’’ adı günlüktür, ‘’Haftada 3-4lük’’ değil. Yazmak benim sorumluluğum. Bu hafta sonu, müzikal doğaçlama performans yaptım. Takımım adı ‘’snap.’’ Çok eğlence. Takımız bir Avustralyalı kadın var, o çok süper bir şarkıcı. O önceden profesyonel bir müzikal tiyatro oyuncudu. Onun adı Jodie. Seyirci Jodie’le çok aşık oldu. Bunu performansı ben yönetdim. Ben yönetmeyi çok seviyorum. Bir oyun, ‘’Serenade’’, Jodie ve Charmika (sorumluluk dostum) erkeği ayartmak girişiyorlar. Bu çok komik. Tamam. Yarın, yeni günlük yazacağım!

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

27 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Şükran Günü

Şükran Günü geldi, bu Amerikan tatili benim sadece sevdim. Şükran Günü hakkında ailele ve arkadaşlarla yemek yemek. Şükran ifade ediyoruz ve sevgili kisiniki ile buluşuyoruz. Bu yıl, 12 arkadaşlarımız evimize geldi. Potlucka yaptık, herkes kendiler yemeği pişirdiler. Birlikte, müzik çaldık, oyun oynadık ve çok yemek yedik. Süper eğlence! Nurtaç da videosu çekdi, çok güzel. Gökberk öğretmenim, gelecek yıl sen de davetlisin!

• This reply was modified 2 months, 4 weeks ago by  Zach.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün konusu: Şükran Günü

Şükran Günü geldi, bu Amerikan tatili benim tek sevdiğim tatil. Şükran Gününde ailemle ve arkadaşlarla yemek yeriz. Şükran ifade ediyoruz ve sevdiğimiz kişilerle buluşuyoruz. Bu yıl, 12 arkadaşımız evimize geldi. Potlucka yaptık, herkes kendileri yemeği pişirdi. Birlikte, müzik çaldık, oyun oynadık ve çok yemek yedik. Süper eğlenceliydi! Nurtaç da video çekti, çok güzeldi. Gökberk öğretmenim, gelecek yıl sen de davetlisin!

Evet, videoyu izledim Zach. Gerçekten çok güzel ve eğlenceliymiş. Gelecek yıl bende gelmek istiyorum 🙂

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

28 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Bugünün videoyu

Bugün, yeni video çektim. Çok kolay video, çocuk kitabı okuyordum. Ama çekmekten önce, yönetici bana söyle, ‘’Bugünün videoyu önceden çektik, ama bir sorunu var.’’ ‘’Ne sorun?’’ yanıtladım. ‘’Önceden kadın oyuncuyu yaptı, ama şirketinde başka yönetice onun bacağı sevmedi. Şimdi tekrar çelmelisin lazım.’’ Çok şaşırmıştım. ‘’Lütfun anlatıyor. Onun bacağı ne hakkında sorun var?’’ ‘’Çünkü onun kası fazla güçlü, çocuklar için çok çirkin.’’ Sonra, original video izledim, tabi ki o hiç problem yok. Çünkü o dövüş sanatları yapıyor, bacağının çok güçlü. Çok iş arkadaşları bana katılıyordum, ama hala çektik. Bu Çin’de çok önemli bir problem. Vücut utanır. Gerçekten ben şimdi pek rahat değilim. Ben Yöneticimle konuşmak sanıyorum.

• This reply was modified 2 months, 3 weeks ago by  Zach.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün konusu: Bugünün videosu

Bugün, yeni bir video çektim. Çok kolay bir videoydu, çocuk kitabı okuyordum. Ama çekmeden önce [before shooting] , yönetici bana “Bugünün videosunu önceden çektik, ama bir sorun var” dedi. Ben de “Ne sorunu?” diye yanıtladım. “Önceden kadın oyuncuyu seçtik, ama şirketde başka bir yönetici onun bacağı sevmedi. Şimdi tekrar çekmen lazım’’ dedi. Çok şaşırmıştım. “Lütfen bana anlatın. Onun bacağında ne hakkında sorun var?’’ dedim. ‘’Çünkü onun bacağı fazla kaslı olduğu için, çocuklar için çok çirkin.’’ dedi. Sonra, orjinal videoyu izledim, tabi ki o hiç problem yoktu. Çünkü o dövüş sanatları yapıyor, bacağının çok kaslı ve güçlü. Birçok iş arkadaşım bana katılıyordum, ama yine de çektik. Bu Çin’de çok önemli bir problem. Vücuttan utanmak. Gerçekten ben şimdi pek rahat değilim. Ben Yöneticimle konuşma düşünüyorum.

Hmm, çok ilginç birşey yaşamışsın Zach. Her ülkenin kendi kültür kuralları var, sanırım.

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

29 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Bangkok’da birinci gün

Bangkok’ta vardım! Hoş geldim! Çin’den buraya uçakı dört saat harcıyordum. Burada hava gerçekten çok güzel, aslında fazla sıcak! Şangay’da şimdi çok soğuk ve gök gridir. Ben burada geldim doğaçlama festivali için. Hiro-kun, benim çok iyi Japonca arkadaşım Bangkok’da yaşıyor. Bangkok’ta hayatın temposuki Şangay’da yavaş. Arkadaşım Charmika’la öğle yemeği yedik. Biz şimdi diller çalışıyoruz. Galiba ben Nurtaç’la bir gün bu tür ülke yaşacağız. Nurtaç gelmiyordu, yaramaz kızım çok özlüyorum. Ama bu Pazar Şangay’a geri göndereceğim. Şimdi, Pad Thai’ı yeceğim!

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün konusu: Bangkok’da birinci günüm

Bangkok’a vardım! Hoş geldim! Çin’den buraya uçakla dört saat sürdü. Burada hava gerçekten çok güzel, aslında fazla sıcak! Şangay’da şimdi çok soğuk ve gökyüzü gridir. Ben buraya doğaçlama festivali için geldim. Benim çok yakın Japonca arkadaşım Hiro-kun,  Bangkok’ta yaşıyor. Bangkok’ta hayatın temposuki Şangay’a göre [compared to Shangai] yavaş. Arkadaşım Charmika’yla öğle yemeği yedik. Biz şimdi yabancı diller çalışıyoruz. Galiba biz Nurtaç’la bir gün bu tür bir ülkede yaşacağız. Nurtaç gelemedi, yaramaz kızımı çok özlüyorum. Ama bu Pazar Şangay’a geri döneceğim. Şimdi, Pad Thai’ı yiyeceğim!

Gelince derste bana yaptığın herşeyi anlat Zach 🙂

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

30 Kasım 2018
    Bugünün konusu: Bangkok’ta ikinci gün

Bugün Bangkok’ta ikinci gün. Pek erken değilim kalktım. Sonra, kahvaltı yedik ve doğaçlama provası gıttık. Japonca arkadaşım Hiro’nun sergisiye katıldım. O çok ilginçtir. Hiro bir süper üst düzey iç dizayn şirketinde çalışıyor. Onun yöneticisi İngiliz’den. Biz birlikte çay içtik ve Asya hakkında konuşduk. Sonra, doğaçlama performans yaptık. Çok eğlence. Performansından sonra, ben üç margarita içtim. Uyumak istiyordum, ama benim günlüğüm yazmadım! AirBnBimiz’de geri döndük ve günlüğüm yazmak başladım, ama ben fazla yorgundum. Etrafı, Thailand’da hala çok seviyorum ama eğer Nurtaç yok, kalbım tam değil.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün konusu: Bangkok’ta ikinci gün

Bugün Bangkok’ta ikinci gün. Pek erken değilim kalkmadım. Sonra, kahvaltı yaptık ve doğaçlama provasına gittik. Japonca arkadaşım Hiro’nun sergisine katıldım. O çok ilginçtir. Hiro bir süper üst düzey iç dizayn şirketinde çalışıyor. Onun yöneticisi İngiltere’den. Biz birlikte çay içtik ve Asya hakkında konuştuk. Sonra, doğaçlama performansı yaptık. Çok eğlenceliydi. Performanstan sonra, ben üç margarita içtim. Uyumak istiyordum, ama benim günlüğüme yazmadım! AirBnBimiz’de geri döndük ve günlüğüme yazmaya başladım, ama ben fazla yorgundum. Etrafı, Thailand’ı hala çok seviyorum ama eğer Nurtaç yoksa kalbim tam değil.

Ne zaman döneceksin Zach? Artık dön bence, bak Nurtaç ta özlemiş 😀

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

1 Aralık 2018
    Bugünün konusu: Bangkok’ta üçüncü gün

Bugün Bangkok’ta üçüncü gün. Aslında bugün ve dün çok aynıdır. Çok geç kalktım ve doğaçlama provası katıldım. Bugün akşam müzikal doğaçlama performans ettik. Önce iki gününün performanslar barda yaptık, bugünün bir gerçekten performans yeri var, ama orada akustikler çok kötü. Ne yazıkki festivalin örgütçüsü terfi ettirdi pek iyi değil, o zaman çok az seyirci var. Ama bu da hiç problem yok! Çünkü ziyaret ettim ben hala çok mutlu! Maşallah. Yarın akşam ben Şangay’da geri döneceğim. Nurtaç bana bekliyor.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün konusu: Bangkok’ta üçüncü gün

Bugün Bangkok’ta üçüncü günüm. Aslında bugün ve dün çok aynıydı. Çok geç kalktım ve doğaçlama provasına katıldım. Bu akşam müzikal doğaçlama performansı yaptık. Önce iki gününün performanslarını barda yaptık, bugün yerin gerçekten bir performans yeri var, ama orada akustikler çok kötü. Ne yazıkki festivalin örgütçüsü festivali terfi ettirmedi (?) bu yüzden pek iyi değil ve çok az seyirci var. Ama bence hiç problem yok! Çünkü ziyaret ettiğim için ben hala çok mutluyum! Maşallah! Yarın akşam ben Şangay’a geri döneceğim. Nurtaç beni bekliyor.

Gelince anlatacağın çok şey olacak sanırım 🙂

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

14 Ocak 2019
    Bugünün konusu: Tek dilli olmanın bazı dezavantajlarını düşünebilir misiniz?

Çoğu Amerikalı tek dillidir. Tabi ki çok dezavantajları var. Mesala, eğer tek bir dil konuşabilsen, kendini kültürü tarafından sıkışıp kalıcaksın. Ayrıca, yabancı diller çalışan insan Alzheimer hastalığı daha az olasılıkla almak. Bu da çok önemli, eğer bellek olmasa, hiçbir şey olamaz. Ama ara sıra, yabanca diller konuşabiliyoruz da dezavantajlar var. Mesala, Çin’de, eğer Çince konuşabiliyorsun, kişisel düzeyde Çinli seni aşık oldular, ama profesyonel düzeyde, Çinli sen bir tecrübesiz öğrenci gibi sana bakıyor. Çünkü Çin’de çok profesyonel yabancı var, onlar çoğunlukla Çince konuşamaz. Ama bu, benim aldırmıyorum. Çince konuşmağı çok seviyorum. Gerçekten bu problem pek anlamlı değil, ama ben başka bakış açısıdan bakmak istedim.

• This reply was modified 1 month, 1 week ago by  Zach.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Çoğu Amerikalı tek dillidir. Tabi ki çok dezavantajları var. Mesala, eğer tek bir dil konuşursan, kendini kültürün tarafından sıkışıp kalıcaksın. Ayrıca, yabancı diller çalışan insan Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığı daha azdır. Bu da çok önemli, eğer bellek olmasa, hiçbir şey olamaz. Ama ara sıra, yabanca diller konuşabilmenin de dezavantajları var. Mesala, Çin’de, eğer Çince konuşabiliyorsun, kişisel düzeyde Çinliler sana aşık olurlar, ama profesyonel düzeyde, Çinliler sana bir tecrübesiz öğrenci gibi bakar. Çünkü Çin’de çok profesyonel yabancı var, onlar çoğunlukla Çince konuşamaz. Ama ben bunu aldırmıyorum. Çince konuşmayı çok seviyorum. Gerçekten bu problem pek anlamlı değil, ama ben başka bakış açısıdan bakmak istedim.

Güzel bir bakış açısı, teşekkür ederim Zach 😉

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

15 Ocak 2019
    Bugünün konusu: Mutfakta kazalara neden olabilecek tehlikeler nelerdir?

Var.

Avokado.

Şaka değil. Altı ay önce, ben kendime yara verdim.

Ben ve Nurtaç çoğunlukla kendimiz kahvaltı yapıp, avokadolar çok seviyoruz. Ama Çin’de, dikkat etmek gerek var, çünkü burada ara sıra süpermarketin avokadoları fazla sert, olgun değil. Bu bir problem olmamalı, oldunlaşmak bekleyebilir. Aslında, ben bekledim, çok zaman bekledim, ve bir gün yemek karar verdim. Ona kesmeye çalıştım, ama o fazla sert. Sonra ne oldu çok kötü. Kendimin elime kestim. Galiba bu benim dikkatsizliğim, ama sonra ben hastane gidip, iki dikiş aldım. O andan itibaren, ben daha pahalı avokadolar satın almak istekli oldum.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün konusu: Mutfakta kazalara neden olabilecek tehlikeler nelerdir?

Var.

Avokado.

Şaka değil. Altı ay önce, ben kendime zarar verdim.

Ben ve Nurtaç çoğunlukla kendimiz kahvaltı yapıp, avokado yemeyi çok seviyoruz. Ama Çin’de, dikkat etmemiz gerek var, çünkü burada ara sıra süpermarketin avokadoları fazla sert, olgun değil. Bu bir problem olmamalı, olgunlaşmasını bekleyebiliriz. Aslında, ben bekledim, çok zaman bekledim, ve bir gün yemeye karar verdim. Onu kesmeye çalıştım, ama o fazla sertti. Sonra çok kötü bir şey oldu. Kendimin elime kestim. Galiba bu benim dikkatsizliğim, ama sonra ben hastaneye gidip, iki dikiş atıldı. O andan itibaren, ben daha pahalı avokadolar satın almaya istekli oldum.

Çok dikkatli ol Zach!

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

4 Şubat 2019
    Bugünün konusu:  Sertaç kanka geldi

Günaydın Gökberk hocam, bugün nasılsınız?  Bugün çok mutluyum iki nedenden dolayı.  Birinci çünkü bugün Çin’de çok önemli bir gün, Çin yeni yıl.  Çin’in yiller zodyak var, bu yıl domuz yıl.  Nurtaç’ın annesile anladığımda zaman, o bana ”biz domuzla ilgisi olmayoruz.” Hahaha.  Bu ben anladım, ama rağmen bu yıl domuz yıl, biz hala domuzla hiç ilgisi olmayoruz.  Nurtaç’in annesi gerçekten çok sevgili bir insan.  İkinci çok mutluyum nedenden çünkü Nurtaç’ın kardeşi Sertaç Şanghay’a geldi.  Bizimiz iki hafta yaşıyor.  Şimdi çok özellikle planlar yapmıyoruz ama kesinlikle çok eğlence olucak.  Her gün Türkçe çok çalışmağı umarım, bol bol çalış.

• This reply was modified 2 weeks, 5 days ago by  Zach.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün konusu:  Sertaç kanka geldi,

Günaydın Gökberk hocam, bugün nasılsınız?  Bugün çok mutluyum, iki nedenden dolayı.  Birincisi, çünkü bugün Çin’de çok önemli bir gün, Çin Yeni Yılı.  Çin’de farklı burçlar var, bu yıl domuz yılı.  Nurtaç’ın annesiyle konuştuğum zaman, o bana ”bizim domuzla ilgimiz yokdedi. Hahaha.  Bunu ben anladım, ama buna rağmen aslında bu domuz yılının, biz hala domuzlarla hiçbir ilgisi yok.  Nurtaç’in annesi gerçekten çok iyi bir insan.

İkinci mutlu olma nedenim ise Nurtaç’ın kardeşi Sertaç Şanghay’a geldi.  Bizimle iki haftadır yaşıyor.  Şimdi çok özellikle planlar yapmıyoruz ama kesinlikle çok eğlenceli olucak.  Her gün çok Türkçe çalışmayı umuyorum, bol bol çalışacağım.

Yazı için teşekkür Zach 😉

Zach
    Member

Premium
    @zachdanz

5 Şubat 2019
    Bugünün konusu:  Settlers of Catan

Nurtaç ve Sertaç’la kart oyunu oynamağı çok seviyorum.  Şimdi Settlers of Catan’ı oynayoruz.  Bu oyunu nasıl oynamak?  Herkes adada medeniyeti geliştiriyor.  Yolları, yerleşmeleri ve kentleri inşa etiyor.  Kim ilk 10 ”zafer noktası” alı kazanıyor.  Nurtaç oyunken çok duygusal olur.  Oyunda duygusal zeka çok önemli, böylece Nurtaç çok kolay manipüle edilebiliyor.  Bu nedenle o ile oynamağı sevdim.  O kendisi kontrol etimeli, ama kontrol edilemez.  Bugün akşam, Nurtaç çok şansı buldup kazandı.  Ama şu en son sefer.  Bu bir trajedi.  Maalesef.  Çünkü bu oyun zarlar kullanıyor, şansla bile oyun anlamamın insanları kazanabilir.  Sertaç, diğer yandan, çok güzel yaptı.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

5 Şubat 2019
    Bugünün konusu:  Settlers of Catan (Katan’ın Göçmenleri)

Nurtaç ve Sertaç’la kart oyunu oynamayı çok seviyorum.  Şimdi Settlers of Catan’ı oynuyoruz.  Bu oyunu nasıl oynanır?  Herkes adada bir medeniyeti geliştiriyor.  Yolları, yerleşmeleri ve kentleri inşa etiyor.  Kim ilk 10 ”zafer noktasıalırsa oyunu kazanıyor.  Nurtaç oynarken çok duygusal oluyor.  Oyunda duygusal zeka çok önemli, böylece Nurtaç çok kolay manipüle edilebiliyor.  Bu nedenle onunla oynamayı seviyorum.  O kendisi kontrol etmeyi öğrenmeli, ama kontrol edemiyor.  Bugün akşam, Nurtaç çok şanslıydı ve kazandı.  Ama bu en son kezdiMaalesef, bu bir trajedi.  Çünkü bu oyunda zarlar kullanıyor, şansla bile oyun anlamayan insanlar kazanabilir.  Sertaç, diğer yandan, çok güzel yaptı.

You must be logged in to reply to this topic.