This topic contains 52 replies, has 3 voices, and was last updated by  gokberktalu March 20, 2019 at 8:57 PM.

• Author

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki

Merhaba! Adım Vasiliki o daha kolay Vasso.

Bugün birinci gün günlüğümde yazıyorum. Sadece birkaç şeyler yazacağım.

Yunanıstan’dan geliyorum ama şimdi Amerika’da yaşıyorum. Tercüme ve gazetecelik çalıştım.

Dışarıda hava çok soğuk. Pazar günleri işim var ama bugün işe gitmek iştmiyorum.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Hoşgeldin Vasso 🙂

Merhaba! Adım Vasiliki ama Vasso demek daha kolay . (But saying Vasso is easier)

Bugün birinci günüm (my first day) (ve) günlüğüme yazıyorum. Sadece birkaç şeyler yazacağım.

(Unlike in English where we use Locative Case to say “I’m writing on my diary”. We use the Dative Case to say this in Turkish because its seen as a “Movement/Action towards something”. 

Yunanistan’dan geliyorum ama şimdi Amerika’da yaşıyorum. Tercüme/Tercümanlık ve gazetecelik yaptım.

(I did Translation/Interpretership and Journaling) We don’t say “work – a job” but we say “do – a job”.

Dışarıda hava çok soğuk. Pazar günleri işim var ama bugün işe gitmek istemiyorum.

Tekrar hoşgeldin Vasso 🙂 Ben de pazar günleri çalışmak istemiyorum, ama başka seçeneğim yok 😀

(I don’t want to work on Sunday’s too, but I have no choice)

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki

Merhaba!

Şimdi Ankara’da gece saatte ama New York’ta öğleden sonra.

Yirmi dakika önce Türkçe ödevim bittim.

Bugün işe gitmem. Bugün hava, dün havadan daha çok güzel ve daha az soğuk.

Sonra arkadaşımla kahve içmek için gideceğiz.

Yarın ikinci Türkçe dersim var.

• This reply was modified 4 months, 1 week ago by  Vasiliki Sgourdou.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Tekrar hoşgedin Vasso 🙂

Şimdi Ankara’da gece saati ama New York’ta öğleden sonra.

Yirmi dakika önce Türkçe ödevimi bitirdim (bitirmek = to finish yourself / bitmek = to be finished).

Bugün işe gitmiyorum. Bugün hava, dünden havadan çok daha çok güzel ve daha az soğuk.

Sonra arkadaşımla kahve içmeye gideceğiz. (go out to drink)

Yarın ikinci Türkçe dersim var.

Eline sağlık! 🙂

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki

Biraz önce evime döndüm. Çok yorgunum. Çok geç oldu, geceyarısıdan sonra, ama uyumaya gitmekten önce biraz günlüğümü yaz yazmak istiyorum. Her gün yaz yazmak denerim.

Çok şükür ki, Perşembe günleri dört saatlara kadar çalışmam. Bu sabah geç kaldım ve otobüse binemek için çabuk çabuk hazırlandım.

İşimdeki lokantanın altında başka bir lokanta var. Öyle et lokantadır böyle italyan bir lokantadır. Bugün her iki işleri yaptım.

İyi bir gece uykusudan önce, yarın sabah Türkçe ödevimi yapacağım.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Biraz önce evime döndüm. Çok yorgunum. Çok geç oldu ve geceyarısını geçti (It’s past midnight). Uyumaya gitmeden (gitme + den) önce biraz günlüğüme (to my diary) yazı yazmak (yazmak needs a direct object) istiyorum. Her gün yazı yazmaya çalışacağım (yazma + ya çalışmak = try to write).

Çok şükür ki, Perşembe günleri dörde (until 4) kadar çalışmıyorum (we use the present cont. for specific phrases). Bu sabah geç kaldım ve otobüse binemek için çabucak (quickly or hızlı hızlı) hazırlandım.

İşimdeki lokantanın altında başka bir lokanta var. Orası (Ora + sı = There) et lokantasıdır burası (bura + sı = here’sbir italyan lokantadır. Bugün her iki işi de (her = plural, so no need to make “iş” plural) (de =both, too)  yaptım.

İyi bir gece uykusudan önce, yarın sabahın (tomorrow’s) Türkçe ödevini (the possessor changed to tomorrow’s, that’s why “n”) yapacağım.

Eline sağlık Vasso. Çok güzel bir yazı olmuş 🙂

Be sure to check out the notes that I wrote in parentheses. Take notes of things that you didn’t understand and you can ask me at the lesson. Don’t forget your sentence homework too 😉

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki

Bugünün günlüğümü neyi New York’ta seviyorum ile ilgili. New York pek çok nedenden dolayı benzersiz bir şehir.

Çeşitli etnisiteler herşeyin üstünde tutuyorum. Kuzeyden güneye kadar gelen, doğudan batıya kadar gelen dünyanın her ülkesinden insanlar burası yaşıyor. Onlarla çeşitli yemek New York’ta geldi. Bu yüzden her etnik yemeğini denemek için burası var. Kübalı, meksikalı, ekvadorlu, porto rikolu, japon, vietnamlı, hintli, venezüellalı, çinli, ukraynalı, taylandlı ve lübnanlı yemeği deniyordum. Bende denecek daha yemek var.

Hem de New York’ta kültür ve sanat etkinliklerini çok seviyorum. Tiyatroya, operaya, komedi oyunuya ve müzeye gitmeği seviyorum. En sevdiğim etkinlik müze gezmek. Şehrin müzelerinden hemen hepsiyi geziyordum. Ama yine de her zaman başka bir yeni ve ilginç var.

Hem de New York’un parklarını seviyorum. Yaz günleri şehrinin parklar hediye gibi çünkü herkes çimenin üstünde oturuyor, yemek yiyor, ağaçların altında biraz temiz hava alıyor ve bazen şekerleme yapıyor. Parklar çok güzel ve bakımlı.

Son bir şeyi seviyorum. New York herkesine bir şey yapmak için olanağı veriyor. Orası herkesin hayallarını, mesela kariyer olmayı hayalları, gerçek olabilir.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugünün günlüğüme neden New York’u sevdiğimi yazacağım. New York’u pek çok nedenden dolayı benzersiz bir şehirdir. [neyi is “what”, neden is “why”]

Çeşitli etnisiteleri/etnik kökenleri herşeyin üstünde tutuyorum. Kuzeyden güneye ve kadar gelen, doğudan batıya kadar gelen dünyanın her ülkesinden insanlar burada yaşıyor. Onlarla birlikte [together with them] çeşitli yemekler de New York’a geldi. Bu yüzden burada her etnik yemeğini denemek için yer var. Kübalı, Meksikalı, Ekvatorlu, Porto Rikolu, Japon, Vietnamlı, Hintli, Venezüellalı, Çinli, Ukraynalı, Taylandlı [Yunan, Türk :)] ve Lübnanlı yemeği denedim [I tried]. Bende denecek  Deneyeceğim daha çok yemek var.

Hem de New York’ta kültür ve sanat etkinliklerini de çok seviyorum. Tiyatroya, operaya, komedi oyunlarına ve müzeye gitmeyi seviyorum. En sevdiğim etkinlik müze gezmek. Şehrin müzelerinden hemen hepsini gezmek istiyorum (?). Ama yine de Her zaman başka bir yeni ve ilginç şeyler var.

Hem de New York’un parklarını da seviyorum. Yaz günleri şehrinin parkları hediye gibi çünkü herkes çimenin üstünde oturuyor, yemek yiyor, ağaçların altında biraz temiz hava alıyor ve bazen şekerleme yapıyor. Parklar çok güzel ve bakımlı.

Son bir şeyi daha seviyorum. New York herkesine bir şey yapmasına olanak veriyor. Orası herkesin hayallerini, mesela kariyer yapma hayallerini, gerçekleştirebilir [to realize].

Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş Vasso, eline sağlık. Umarım ben de bir gün tekrar New York’a gelebilirim 😉

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki

Bugün günlüğüme neden New York’u sevmediğimi yazacağım. New York’u pek çok nedenden dolayı çekilmez bir şehirdir.

Herşeyden önce New York’u son derece pahalı bir şehirdir. Manhattan’ta adam gibi bir apartman ve günlük hayatı sadece zengin için. Zengin değilsen ama büyük bir firma çalışanısen hemen aynıdır. Diğerleri arasında kira, süpermarket ve yemek en pahalı şeyler. Sebebiyle çoğu insan Manhattan’ın dışında mesela Bronx, Brooklyn, Queens ve New Jersey eyaletinde oturuyor ama her gün çalışmak için  Manhattan’a gidiyor.

New York’ta çok pis de bir şehir. Her zaman şehrin merkezi kalabalık.  Araştırmalara göre metronun içinde kapı bir tokmağı tutma on bin insanla tokalaşmaya eşit oluyor.

Günlük çalışma rutini insan ilişkeriyi de çok zarar veriyor. Hiç kimsenin konuşacak, çıkacak veya eğlenecek zamanı yok. Genellikle burada çoğu insan yalnız ve mutsuz çünkü arkadaş ve aile zaman alıyor. Herkes bir şey üzerinde çok çalışıyor ama bu yüzden hayattan zevk almıyor.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugün günlüğüme neden New York’u sevmediğimi yazacağım. New York’u pek çok nedenden dolayı çekilmez bir şehirdir.

Herşeyden önce New York’u [it’s a general statement] son derece pahalı bir şehirdir. Manhattan’ta adam gibi bir apartman ve günlük hayatı sadece zenginler içindir. Zengin değilsen ama büyük bir firma çalışanıysan hemen hemen [almost the same] aynıdır. Diğer şeyler arasında kira, süpermarket ve yemek en pahalı şeylerdir. Sebebiyle Bu sebeple [for this reason] çoğu insan Manhattan’ın dışında mesela Bronx, Brooklyn, Queens ve New Jersey eyaletinde oturuyor ama her gün çalışmak için  Manhattan’a gidiyor.

New York’ta çok pis de bir şehir. Her zaman şehrin merkezi kalabalık.  Araştırmalara göre metronun içinde bir kapı  tokmağı tutmak on bin insanla tokalaşmaya eşit oluyor.

Günlük çalışma rutini insan ilişkerine [Dative Case] de çok zarar veriyor. Hiç kimseyle [Instrumental Case] konuşacak, çıkacak veya eğlenecek zamanı yok. Genellikle burada çoğu insan yalnız ve mutsuz çünkü arkadaşları ve aileleriyle buluşmak [what takes time? Meeting] zaman alıyor. Herkes bir şey üzerinde çok çalışıyor ama bu yüzden hayattan zevk almıyor.

Büyük bir şehirde yaşamak çok yorucu olabilir. Hayat çalışmaktan ibaret olmamalıdır 🙂

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki

Bugün izinliydim. Bu haftanın tek boş bir günü oldığına göre, fazla ayak işlerine baktım. Çarşıya giddiğinde, süpermarket ve alışveriş merkezi nasıl kalakalık olan fark ettim. Gelecek Perşembe Amerikan Şükran Günü olan sonra aklıma geldi. Amerika’ya geleli 4 yıl oldu ve her yıl ailemle bu günü kutlıyoruz. Bu yüzden, bu bayramın anlamını açıklacağım.

Ama geceyarısını geçti ve ben çok yorgunum. Yarın günlüğüme geri gelip yazı yazacağım.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugün izinliydim. Bugün bu haftanın tek boş bir günü olduğu için evdeki ayak işlerine baktım. Çarşıya gittiğimde, süpermarket ve alışveriş merkezi nasıl kalabalık olduğunu fark ettim. Gelecek Perşembe Amerikan Şükran Günü olduğu sonradan aklıma geldi. Amerika’ya geleli 4 yıl oldu ve her yıl ailemle bu günü kutluyoruz. Bu yüzden, bu bayramın anlamını açıklayacağım.

Ama geceyarısını geçti ve ben çok yorgunum. Yarın günlüğüme geri gelip yazı yazacağım.

Merakla yazını bekliyor olacağım Vasso 😉

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki

Evime gelir gelmez, ödevimi yapmak için bilgisayarımın önünde oturdum.

Eski konuya gelmek için Şükran Günü’nde Amerikalılar önemli bir öğün yemeğinin anısını kutluyor. Kıtlık ve hastalık ile çok zor bir dönemden sonra, birkaç Katolik toprağı işlemek öğrendiği Kızılderili birlikte yemek yemeye davet etti. 1621’in yakınında olmalı.

Çoğu aile kendince bayramı kutluyor mesela benim ailem Yunan geleneklerine Amerikan gelenekler katıyor. Ama tüm Amerikalılar takip ediği bazı gelenekler var.

Nadiren buluşacağı için yaptığı ilk şey ailesiyle bir evde geliyor. Çoğu insan ailesinden uzakta yaşadıkça, sevdikleriyle olmak üzere arabayla, trenle veya uçakla uzun mesafe yolculuk yapıyor. Her yıl Şükran Günü en yoğun yolculuk günlerinden biri oluyor!

Şükran Günü kutlaması geleneksel yemeğinden ibaret oluyor. Çoğu aile birlikte yemek yapıyor. Geleneksel yemekler hindi, hindi dolması, salça, tatlı patates, mısır ekmeği, patates püresi ve  kızılcık sosu içeriyor. Tatlı olarak çok turta var mesela balkabağı, pekan, tatlı patates ve elma turtası.

• This reply was modified 4 months ago by  Vasiliki Sgourdou.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Evime gelir gelmez, ödevimi yapmak için bilgisayarımın önünde/önüne oturdum.

Eski konuya tekrar dönmek istiyorum. Şükran Günü’nde Amerikalılar önemli bir öğünün yemeğinin anısını kutluyor. Kıtlık ve hastalık ile çok zor bir dönemden sonra, birkaç Katolik toprağı işlemeyi öğreten Kızılderilileri birlikte yemek yemeye davet etti. 1621 yılına yakın bir tarihte olmalı.

Çoğu aile kendince bu bayramı kutluyor. Mesela benim ailem Yunan geleneklerini Amerikan geleneklerine katıyor. Ama tüm Amerikalılar takip ettiği bazı gelenekler var.

Nadiren buluştukları için yaptıkları ilk şey aileleriyle bir evde buluşuyorlar. Çoğu insan ailesinden uzakta yaşadığından, sevdikleriyle olmak üzere arabayla, trenle veya uçakla uzun mesafe yolculuk yapıyor. Her yıl Şükran Günü en yoğun yolculuk günlerinden biri oluyor!

Şükran Günü kutlaması geleneksel yemeğinden ibaret oluyor. Çoğu aile birlikte yemek yapıyor. Geleneksel yemekler hindi, hindi dolması, salça, tatlı patates, mısır ekmeği, patates püresi ve  kızılcık sosu içeriyor. Tatlı olarak bir çok turta var, mesela balkabağı, pekan, tatlı patates ve elma turtası.

Çok güzel bir geleneğe benziyor. Umarım güzel bir vakit geçirmişsindir Vasso 😉

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki

Bu yağmurlu bir Cumartesi gecesi. Bu gece için planlarım yok ama bu öğleden sonra iş yerime gitmeden önce iki hafta görmediğim bir arkadaşımla buluştuk. Bu şehrinde herkes çok meşgul. Uzun zamanda Yunan yemeğini denemek istediği bu arkadaşım güzel bir Yunan lokantasını buldu. Görüştüp iki saat bu lokantada geçirdik.

Bu arkadaşım aslen Honduraslı ama Kaliforniyada doğup büyüdü. Üniversitede ilk kez buluşalı üç yıl oldu. Çok güvendiğim bir kız çünkü birlikte hayatı değiştiren deneyimi aldık. İki yıl önce bir burs kazandıp Kübaya bir hafta için seyahat ettik. Çok sevgilerle hatırladığımız bu yolculuk pek çok ders bizi verdi. Başka bir zaman bu yolculuğu hakkında ayrıntıları konuşacağım.

Yarın Pazar günü ve genellikle Pazar günleri Yunanistan’dan arkadaşlarımla konuşup haberlerimizi veriyoruz.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bugün/Bu akşam yağmurlu bir Cumartesi gecesi. Bu gece için planlarım yok ama bu öğleden sonra iş yerime gitmeden önce iki haftadır görmediğim bir arkadaşımla buluşacağız. Bu şehrinde herkes çok meşgul. Uzun zamandır Yunan yemeğini denemek isteyen bu arkadaşım için güzel bir Yunan lokantası buldum. Birlikte görüştüp iki saat bu lokantada zaman geçirdik.

Bu arkadaşım aslen Honduraslı ama Kaliforniyada doğup büyüdü. Üniversitede ilk kez tanışalı üç yıl oldu. Çok güvendiğim bir kız çünkü birlikte hayatı değiştiren bir deneyimi yaşadık. İki yıl önce bir burs kazandıp Kübaya bir haftalığına için seyahat ettik. Çok sevgiyle hatırladığımız bu yolculuk bize pek çok ders bizi verdi. Başka bir zaman bu yolculuk hakkında detaylı konuşacağım.

Yarın Pazar günü ve genellikle Pazar günleri Yunanistan’dan arkadaşlarımla konuşup haberlerimizi veriyoruz.

Yazı için teşekkürler Vasso 😉

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki

Her şeyden önce, Mutlu Yıllar!!!

Görüşmeyeli uzun zaman oldu. Özür dilerim günlüğümü yaz yazmadım. Önceleri ziyaret eden arkadaşımla her hafta iki günlük bir yolculuk yapıp çok fazla çıkıp çok eğlendik. Sonraki günler noel’i ve yılbaşını birlikte kutladık. Arkadaşımla vakit geçirdiğim bu ay ile ilgili her şeyi yazıp olan biteni konuşacağım.

Birinci hafta, beş hafta oldu, işimi bitirdikten sonra gece yarısında otobüse binip Portland’a gitmek için bütün gece yolda olduk. Portland en kuzeydeki şehirlerden biri ve oraya gitmek için yedi saatlik bir yolculuk yaptık. Oraya ulaştığımızda eksi sekiz derece oldu ama biz korkusuz olarak tüm şehir çevresinde ilginç yerleri gezip, denizin yanında yürüyüp, taze balık yedik. En beğendiğim bölüm 1807 yılından kalma olan bir deniz feneri.

Sonraki gün iki saatlik mesafede bulunduğu Boston’a gitmek için yola çıktık. İkinci kez bu şehre gittiğimiz için, ilginç yerleri geziye çıkmadık ama bunun yerine Boston Celtics’in maçını seyretmeye kadar şehrin en büyük parkında yürümekten hoşlandık. Bu parkta birçok göl, köprü ve hayvan vardı. Çok soğuk olduğu için göl donmuştu. Akşam Boston Celtics’in New York Knicks’e karşı maçını seyretmek için stadyuma gittik. Stadyumun içindeki kalabalık vardı ama maçın sırasında çok eğlendik. Boston Celtics oyunu aldı ve biz mutlu olarak stadyumdan gittik.

Çok erken sonraki sabah Boston’dan New York’a gelmek için gittik. Dönüşten hemen sonra iş yere gittim.

(devam edecek)

• This reply was modified 2 months, 2 weeks ago by  Vasiliki Sgourdou.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Her şeyden önce, Mutlu Yıllar!!!

Görüşmeyeli uzun zaman oldu. Özür dilerim günlüğüme yazı yazmadım. Önceleri ziyaret eden arkadaşımla her hafta iki günlük bir yolculuk yapıp çok fazla dışarı çıkıp çok eğlendik. Sonraki günler noel’i ve yılbaşını birlikte kutladık. Arkadaşımla vakit geçirdiğim bu ay ile ilgili her şeyi yazıp olan biteni konuşacağım.

Birinci hafta, beş hafta oldu, işimi bitirdikten sonra gece yarısında otobüse binip Portland’a gitmek için bütün gece yoldaydık Portland en kuzeydeki şehirlerden biri ve oraya gitmek için yedi saatlik bir yolculuk yaptık. Oraya ulaştığımızda eksi sekiz dereceydi ama biz korkusuzca tüm şehrin çevresinde ilginç yerleri gezip, denizin yanında yürüyüp, taze balık yedik. En beğendiğim bölüm 1807 yılından kalma olan bir deniz feneriydi.

Sonraki gün iki saatlik mesafede bulunan Boston’a gitmek için yola çıktık. İkinci kez bu şehre gittiğimiz için, ilginç yerleri gezmeye çıkmadık ama bunun yerine Boston Celtics’in maçını seyretmeye ve şehrin en büyük parkında yürümeye tercih ettik. Bu parkta birçok göl, köprü ve hayvan vardı. Çok soğuk olduğu için göl donmuştu. Akşam Boston Celtics’in New York Knicks’e karşı maçını seyretmek için stadyuma gittik. Stadyumun içindeki kalabalık vardı ama maçın sırasında çok eğlendik. Boston Celtics oyunu aldı ve biz mutlu bir şekilde stadyumdan gittik.

Çok erken sonraki sabah Boston’dan New York’a gelmek için gittik. Dönüşten hemen sonra iş yerime gittim.

(devam edecek)

Tekrardan hoşgeldin Vasso. Yazı için teşekkür ederim 🙂

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki

Merhaba! Zaten ne diyordum?

Arkadaşımla ikinci hafta kısa ziyarete gitmek istediğimiz şehir Washington’du, ülkenin başkenti olduğu için ve fazla gezme görme yapmak bildiğimiz için. Ben iş için ve eğlence için birkaç kez Washington’a gitmiştim ama bu şehri sevdiğimden itirazim yoktu. Washington büyük bir şehir değil ama görecek fazla şeyleri var, bu yüzden o günde yürüyebildiğimiz kadar Kapitol’u, Beyaz Saray’ı, eski Amerikan başkanların anıtlarını ve çeşit çesit tarih atraksiyonu görmek için yürüdük.

Gelecek günü Virginia eyaletinin şehrinde adı Aleksandriya geçirdik. Pek çok nedenden dolayı oraya gitmeye istiyorduk. Bu şehir George Washington’un ABD’nin birinci başkanının doğum yerisiydir bu yüzden masonluğa büyük bir tapınağı var. George Washington masonluğun ünlü bir üyesiydi. Ayrıca Aleksandriya nehrin yanındaki çok güzel bir şehir. Onun güzel sokaklara ve çarşıya gezip nehrin yanındaki parklarda manzarayı izleyip 1776 yılından kalma olan bir lokantada öğle yemeğini yedik. Aleksandriya Washington’dan kısa mesafede olduğu için iskelede yürüdüğümüz sırada Washington’da olduğu Beyaz Sarayı’ya ve Kapitol’a kadar görebildik.

(devam edecek)

• This reply was modified 2 months, 2 weeks ago by  Vasiliki Sgourdou.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Merhaba! Zaten ne diyordum / Nerede kalmıştım?

Arkadaşımla ikinci hafta kısa ziyarete gitmek istediğimiz şehir Washington’du, ülkenin başkenti olduğu için ve fazla gezip görebileceğimiz yer bilmiyorduk. Ben iş için ve eğlence için birkaç kez Washington’a gitmiştim ama bu şehri sevdiğimden itirazim yoktu. Washington büyük bir şehir değil ama görecek fazla şeyleri var, bu yüzden o günde yürüyebildiğimiz kadar Başkent’i, Beyaz Saray’ı, eski Amerikan başkanların anıtlarını ve çeşit çesit tarih atraksiyonları görmek için yürüdük.

Gelecek günü Virginia eyaletindeki Aleksandriya‘da zaman geçirdik. Pek çok nedenden dolayı oraya gitmek istiyorduk. Bu şehir George Washington’un ABD’nin birinci başkanının doğum yerisiydir bu yüzden masonluğun büyük bir tapınağı var. George Washington masonluğun ünlü bir üyesiydi. Ayrıca Aleksandriya nehrin yanındaki çok güzel bir şehir. Onun güzel sokaklarını ve çarşısını gezip nehrin yanındaki parklarda manzarayı izleyip 1776 yılından kalma olan bir lokantada öğle yemeğini yedik. Aleksandriya Washington’dan kısa mesafede olduğu için iskelede yürüdüğümüz sırada Washington’da olan Beyaz Saray ve Kapitol’e / Başkent’e kadar görebildik.

(devam edecek)

Teşekkürler 🙂

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki

(answering to Qs from iteslj.org about age)

Gençler yaşlılara karşı:

Bu aralar, 15’ten 30’a yaşındaki gençler anne babasından ve dede ninesinden daha bencil görünüyor. Dede ninesiler savaşlardan ve kaynakların sıkıntısından dolayı zor zaman geçirdiğinden ve anne babasılar bu kötü anılarla büyüdüğünden her şeyin değeri biliyip mütevazı oluyor. Buna karşılık daha genç insanlar büyüdüğü zaman teknolojik ve ekonomik gelişmelerden dolayı daha iyi ve daha kolay günlerde yaşadı. Galiba bu yüzden bencil ve kibirli oldu. Mesela sosyal medyada bu gerçeği görebilir.

Bununla birlikte son derece kaliteli olan ve bugünün ihtiyaçlarını bilen gençler daha iyi liderler mesela başkanlar başbakanlar ve benzeri olacak düşünüyorum. Genellikle en çoğu ülkelerde yaşlı insanlar liderler olmasına rağmen, onların yerine daha genç insanlar liderler olurlarsa dünya daha iyi bir yer olacak.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Gençler yaşlılara karşı:

Bu aralar, 15’ten 30’a yaşına kadarki gençler anne babalarından, dede ve ninelerinden daha bencil görünüyor. Dede ve nineleri savaşlardan ve kaynakların sıkıntısından dolayı zor zaman geçirdiğinden ve anne babaları bu kötü anılarla büyüdüğünden her şeyin değeri bilip mütevazı oluyorlar. Buna karşılık daha genç insanlar büyüdüğü zaman teknolojik ve ekonomik gelişmelerden dolayı daha iyi ve daha kolay günlerde yaşıyorlar. Galiba bu yüzden bencil ve kibirli oldular. Mesela sosyal medyada bu gerçeği görebilir.

Bununla birlikte son derece kaliteli olan ve bugünün ihtiyaçlarını bilen gençler daha iyi liderler. Mesela başkanlar başbakanlar ve benzeri olacaklarını düşünüyorum. Genellikle en çoğu ülkelerde yaşlı insanlar liderler olmasına rağmen, onların yerine daha genç insanlar liderler olurlarsa dünya daha iyi bir yer olacak.

Çok güzel olmuş, teşekkürler 🙂

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki

Evinde en tehlikeli şey ne?

Her evi gibi evimin tehlikeli birkaç şeyi var. Her gün kullandığım şeyler mesela bıçak, gaz ocağı, saç kurutma makinesi daha birçokları tehlikeli dönebilirler. Ya ekmeği kesdiğim sırada parmağımı kesebilirim yada gaz ocağında pişirdikten sonra ocağı açık unutabilirim ve yangın çıkılabilir yada saçımı kuruttuğum sırada saç kurutma makinesi düşüp elektrik çarpması olabilir. Böyle şeylerden en çok korkarum.

Evinde ilk yardım çantası nerede? Onun içinde neler var?

İlk yardım çantasım yok ama banyomun dolabısında antiseptik bir şise alkol, antiinflamatuar bir şişe merhem, bir paket pamuk ve elastik bandajlarım var.

Yaralanmayı ve kazaları önlemek için ne yapılabilir?

Bazı güvenlik talimatıları büyürken verilirler. Örneğin bir bıçak kullandığımızda oynamamalıyız veya acele etmemeliyiz, bir gaz ocağı kullandığımızda kapadığımız emin olmalıyız ve bir saç kurutma makinesi kullandığımızda sudan uzak durmalıyız.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Evinde en tehlikeli şey ne?

Her evi gibi evimin tehlikeli birkaç şeyi var. Her gün kullandığım şeyler mesela bıçak, gaz ocağı, saç kurutma makinesi daha birçokları tehlikeli dönebilirler. Ya ekmeği kesdiğim sırada parmağımı kesebilirim yada gaz ocağında pişirdikten sonra ocağı açık unutabilirim ve yangın çıkılabilir yada saçımı kuruttuğum sırada saç kurutma makinesi düşüp elektrik çarpması olabilir. Böyle şeylerden en çok korkarum.

Evinde ilk yardım çantası nerede? Onun içinde neler var?

İlk yardım çantam yok ama banyomun dolabında antiseptik bir şise alkol, antiinflamatuar bir şişe merhem, bir paket pamuk ve elastik bandajlarım var.

Yaralanmayı ve kazaları önlemek için ne yapılabilir?

Bazı güvenlik talimatıları (çocuklara) büyürken verilirler. Örneğin bir bıçak kullandığımızda onunla oynamamalıyız veya acele etmemeliyiz, bir gaz ocağı kullandığımızda kapadığımızdan emin olmalıyız ve bir saç kurutma makinesi kullandığımızda sudan uzak durmalıyız.

Güzel cevaplar için teşekkür ederim 🙂

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki

Ders defterimize yazı yazdığım gördün mü?

gokberktalu
      Turkish Teacher

Premium
      @gokberktalu

Onu görmedim, istersen buraya kopyala. Kontrol edeyim 😉

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki
    ActivePassivePassive in Present SimplePassive in Present Continuous
    yapmakyapılmakyapılıryapılıyor
    gitmekgidilmekgidilirgidiliyor
    gelmekgelinmekgelinirgeliniyor
    olmakolunmakolunurolunuyor
    almakalınmakalınıralınıyor
    vermekverilmekverilirveriliyor
    sevmeksevilmeksevilirseviliyor
    uyanmakuyanılmakuyanılıruyanılıyor
    uyumakuyunmakuyunuruyunuyor
    yemekyenmekyeniryeniyor
    içmekiçilmekiçiliriçiliyor
    Satın almakSatın alınmakSatın alınırSatın alınıyor
    satmaksatılmaksatılırsatılıyor
    aramakaranmakaranıraranıyor
    bulmakbulunmakbulunurbulunuyor
    duymakduyulmakduyulurduyuluyor
    konuşmakkonuşulmakkonuşulurkonuşuluyor
    demekdenmekdenirdeniyor
    söylemeksöylenmeksöylenirsöyleniyor
    anlatmakanladılmakanladılıranladılıyor
    susmaksusulmaksusulursusuluyor
    görmekgörülmekgörüiürgörüiüyor
    izlemekizlenmekizlenirizleniyor
    bakmakbakılmakbakılırbakılıyor
    okumakokunmakokunurokunuyor
    çizmekçizilmekçizilirçiziliyor
    yazmakyazılmakyazılıryazılıyor
    kullanmakkullanılmakkullanılırkullanılıyor
    istemekistenmekisteniristeniyor
    dilemekdilenmekdilenirdileniyor
    koymakkoyulmakkoyulurkoyuluyor
    hatırlamakhatırlanmakhatırlanırhatırlanıyor
    unutmakunutulmakunutulurunutuluyor
    tutmaktutulmaktutulurtutuluyor
    bırakmakbırakılmakbırakılırbırakılıyor
    başlamakbaşlanmakbaşlanırbaşlanıyor
    bitirmekbitirilmekbitirilirbitiriliyor
    denemekdenenmekdenenirdeneniyor
    kaybetmekkaybedilmekkaybedilirkaybediliyor
    dinlenmek
    ara vermekAra verilmekAra verilirAra veriliyor
    öğrenmeköğrenilmeköğreniliröğreniliyor
    öğretmeköğretilmeköğretiliröğretiliyor
    hareket etmekHareket edilmekHareket edilirHareket ediliyor
    koşmakkoşulmakkoşulurkoşuluyor
    yürümekyürünmekyürünüryürünüyor
    durmakdurulmakdurulurduruluyor
    girmekgirilmekgirilirgiriliyor
    çıkmakçıkılmakçıkılırçıkılıyor

PassiveNegative in Passive in Present SimpleQuestion in Passive in Present SimpleNegative in Passive in Present ContinuousQuestion in Passive in Present Continuous
    yapılmakyapılmazYapılır mı?yapılmıyorYapılıyor mu?
    gidilmekgidilmezGidilir mi?gidilmiyorGidiliyor mu?
    gelinmekgelinmezGelinir mi?gelinmiyorGeliniyor mu?
    olunmakolunmazOlunur mu?olunmuyorOlunuyor mu?
    alınmakalınmazAlınır mı?alınmıyorAlınıyor mu?
    verilmekverilmezVerilir mi?verilmiyorVeriliyor mu?
    sevilmeksevilmezSevilir mi?sevilmiyorSeviliyor mu?
    uyanılmakuyanılmazUyanılır mı?uyanılmıyorUyanılıyor mu?
    uyunmanuyunmazUyunur mu?uyunmuyorUyunuyor mu?
    yenmekyenmezYenir mi?yenmiyorYeniyor mu?
    içilmekiçilmezIçilir mi?içilmiyorIçiliyor mu?
    Satın alınmakSatın alınmazSatın alınır mı?Satın alınmıyorSatın alınıyor mu?
    satılmaksatılmazSatılır mı?satılmıyorSatılıyor mu?
    aranmakaranmazAranır mı?aranmıyorAranıyor mu?
    bulunmakbulunmazBulunur mu?bulunmuyorBulunuyor mu?
    duyulmakduyulmazDuyulur mu?duyulmuyorDuyuluyor mu?
    konuşulmakkonuşulmazKonuşulur mu?konuşulmuyorKonuşuluyor mu?
    denmekdenmezDenir mi?denmiyorDeniyor mu?
    söylenmeksöylenmezSöylenir mi?söylenmiyorSöyleniyor mu?
    anladılmakanladılmazAnladılır mı?anladılmıyorAnladılıyor mu?
    susulmaksusulmazSusulur mu?susulmuyorSusuluyor mu?
    görülmekgörülmezGörülür mü?görülmüyorGörüiüyor mu?
    izlenmekizlenmezIzlenir mi?izlenmiyorİzleniyor mu?
    bakılmakbakılmazBakılır mı?bakılmıyorBakılıyor mu?
    okunmakokunmazOkunur mu?okunmuyorOkunuyor mu?
    çizilmekçizilmezÇizilir mi?çizilmiyorÇiziliyor mu?
    yazılmakyazılmazYazılır mı?yazılmıyorYazılıyor mu?
    kullanılmakkullanılmazKullanılır mı?kullanmıyorKullanılıyor mu?
    istenmekistenmezİstenir mi?istenmiyorIsteniyor mu?
    dilenmekdilenmezDilenir mi?dilenmiyorDileniyor mu?
    koyulmakkoyulmazKoyulur mu?koyulmuyorKoyuluyor mu?
    hatırlanmakhatırlanmazHatırlanır mı?hatırlanmıyorHatırlanıyor mu?
    unutulmakunutulmazUnutulur mu?unutulmuyorUnutuluyor mu?
    tutulmaktutulmazTutulur mu?tutulmuyorTutuluyor mu?
    bırakılmakbırakılmazBırakılır mı?bırakılmıyorBırakılıyor mu?
    başlanmakbaşlanmazBaşlanır mı?başlanmıyorBaşlanıyor mu?
    bitirilmekbitirilmezBitirilir mi?bitirilmiyorBitiriliyor mu?
    denenmekdenenmezDenenir mi?denenmiyorDeneniyor mu?
    kaybedilmekkaybedilmezKaybedilir mi? 

kaybedilmiyor

Kaybediliyor mu?
    Ara verilmekAra verilmezAra verilir mi?Ara verilmiyorAra veriliyor mu?
    öğrenilmeköğrenilmezÖğrenilir mi?öğrenilmiyorÖğreniliyor mu?
    öğretilmeköğretilmezÖğretilir mi?öğretilmiyorÖğretiliyor mu?
    Hareket edilmekHareket edilmezHareket edilir mi?Hareket edilmiyorHareket ediliyor mu?
    koşulmakkoşulmazKoşulur mu?koşulmuyorKoşuluyor mu?
    yürünmekyürünmezYürünür mü?yürünmüyorYürünüyor mu?
    durulmakdurulmazDurulur mu?durulmuyorDuruluyor mu?
    girilmekgirilmezGirilir mi?girilmiyorGiriliyor mu?
    çıkılmakçıkılmazÇıkılır mı?çıkılmıyorÇıkılıyor mu?

Passive in Past SimpleNegative in Passive in Past SimpleQuestion in Passive in Past Simple
    yapıldıyapılmadıYapıldı mı?
    gidildigidilmadıGidildi mi?
    gelindigelinmediGelindi mi?
    olunduolunmadıOlundu mu?
    alındıalınmadıAlındı mı?
    verildiverilmediVerildi mi?
    sevildisevilmediSevildi mi?
    uyanıldıuyanılmadıUyanıldı mı?
    uyunduuyunmadıUyundu mu?
    yendiyenmediYendi mi?
    içildiiçilmediIçildi mi?
    Satın alındıSatın alınmadıSatın alındı mı?
    satıldısatılmadıSatıldı mı?
    arandıaranmadıArandı mı?
    bulundubulunmadıBulundu mu?
    duyulduduyulmadıDuyuldu mu?
    konuşuldukonuşulmadıKonuşuldu mu?
    dendidenmediDendi mi?
    söylendisöylenmediSöylendi mi?
    anladıldıanladılmadıAnladıldı mı?
    susuldususulmadıSusuldu mu?
    görüldügörülmediGörüldü mü?
    izlendiizlenmediIzlendi mi?
    bakıldıbakılmadıBakıldı mı?
    okunduokunmadıOkundu mu?
    çizildiçizilmediÇizildi mi?
    yazıldıyazılmadıYazıldı mı?
    kullanıldıkullanılmadıKullanıldı mı?
    istendiistenmediIstendi mı?
    dilendidilenmediDilendi mi?
    koyuldukoyulmadıKoyuldu mu?
    hatırlandıhatırlanmadıHatırlandı mı?
    unutulduunutulmadıUnutuldu mu?
    tutuldututulmadıTutuldu mu?
    bırakıldıbırakılmadıBırakıldı mı?
    başlandıbaşlanmadıBaşlandı mı?
    bitirildibitirilmediBitirildi mi?
    denendidenenmediDenendi mi?
    kaybedildikaybedilmediKaybedildi mi?
    Ara verildiAra verilmediAra verildi mi?
    öğrenildiöğrenilmediÖğrenildi mi?
    öğretildiöğretilmediÖğretildi mi?
    Hareket edildiHareket edilmediHareket edildi mi?
    koşuldukoşulmadıKoşuldu mu?
    yüründüyürünülmediYüründü mü?
    duruldudurulmadıDuruldu mu?
    girildigirilmediGirildi mi?
    çıkıldıçıkılmadıÇıkıldı mı?

• Tiyatro biletleri burada satılırlar.
    • Bu koltuk çekildi.
    • Eski bir yavaş unutuldu.
    • Dersler birçok farklı şekilde öğretilebilirler.
    • Yaşlı kadının çantası çalındı.
    • Yeni doğmuş bebeğin ağlaması tam toplantı odasında duyuldu.
    • Oğlan öğrenci hastalandıktan sonra ders iptal edildi.
    • Kötü havadan dolayı birçok uçuş gecikildiler.
    • Bu tarife göre tavuk fırında koyulmadan önce kızartıldı.
    • Reklam afişi şikayetlerden dolayı çıkarıldı.
    • Sınav sonuçları yakın zamanda açıklanacaklar.
    • Okulumun eski bir kütüphanesi geçen yıl tamir edildi.
    • Şirketimizin merkezi farklı bir yere taşınacak.
    • En sevdiğim şarkıcının yeni bir albümü hafta sonu çıkarılacak.
    • Tonlarca çöp son yıllarda denizlere çıkarılırlar.
    • İyi bir iş arkadaşım farklı bir seksiyona devredildi.
    • Ailemde önemli konuları yemek masasında tartışılırlar.
    • Takımın maçı gelecek haftaya kadar ertelendi.
    • Başbakanın konuşması ulusal televizyonda gösterilecek.
    • Birçok yıldan sonra temel gelir artıldı.

Buyurun!

• This reply was modified 2 months ago by  gokberktalu.

Vasiliki Sgourdou
    Member

Basic
    @vasiliki

Disregard the previous text. I can’t adjust the layout.

Here are the sentences :

• Tiyatro biletleri burada satılırlar.
    • Bu koltuk çekildi.
    • Eski bir yavaş unutuldu.
    • Dersler birçok farklı şekilde öğretilebilirler.
    • Yaşlı kadının çantası çalındı.
    • Yeni doğmuş bebeğin ağlaması tam toplantı odasında duyuldu.
    • Oğlan öğrenci hastalandıktan sonra ders iptal edildi.
    • Kötü havadan dolayı birçok uçuş gecikildiler.
    • Bu tarife göre tavuk fırında koyulmadan önce kızartıldı.
    • Reklam afişi şikayetlerden dolayı çıkarıldı.
    • Sınav sonuçları yakın zamanda açıklanacaklar.
    • Okulumun eski bir kütüphanesi geçen yıl tamir edildi.
    • Şirketimizin merkezi farklı bir yere taşınacak.
    • En sevdiğim şarkıcının yeni bir albümü hafta sonu çıkarılacak.
    • Tonlarca çöp son yıllarda denizlere çıkarılırlar.
    • İyi bir iş arkadaşım farklı bir seksiyona devredildi.
    • Ailemde önemli konuları yemek masasında tartışılırlar.
    • Takımın maçı gelecek haftaya kadar ertelendi.
    • Başbakanın konuşması ulusal televizyonda gösterilecek.
    • Birçok yıldan sonra temel gelir artıldı.

There is also a table with 50 verbs conjugated in Passive in different tenses. Please see the googledoc. Thank you.

• This reply was modified 2 months ago by  Vasiliki Sgourdou.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Wow, there is a lot here 😀 I’ll be sure to check them out or we can quickly check together at the lesson 😉

Vasso Sgourdou
    Member
    @vasso-sgourdou
    • Bir reklam hatırlanmaya değer nasıl olmak?

Her reklamın arkasında şirketler teşvik ettiğiler belirli bir konsept var. Ayrıca reklamlarda her şeyin bir nedeni var. Reklam ajansları en çoğu kişiler yapan veya düşünen veya bilmeye isteyen şeyleri mesela günlük alışkanlıkları, klişeleri ve güncel olayları kullanırlar. Radyoda reklamlar hatırlanmaya değer olmak için akıllı veya komik ifadeleri kullanmalar lazım. Televizyonada başarılı bir reklam çok iyi bir şekilde ifadeleri görselleriyle kullanma lazım. Afişte ve dergide görseller reklam ajansları için en önemli araç.

• Ürünları reklamlardan dolayı satın alır mısın?

Galiba herkes az yada çok şu yada bu şekilde reklamları tarafında etkilenirler. Ne varki reklam kampanyasının mesajları takip etmediğim çalışırım. Alışveriş yaptığımda kendim karar vermeye istiyorum yoksa yeni bir ürün ile ilgili ailemden birini veya arkaşlarımdan birini soru soruyorum.

• Reklamlarda gerçek var mı?

Reklamların belirli bir amacı var: ürünü satmak. Ayrıca reklam ajansları müşterilerinden yani ürünü yapan şirketlerden ürünü ile ilgili bilgi toplarlar. Bu yüzden bence reklamlar gerçeği söylemezler.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu

Bir reklam nasıl hatırlanmaya değer olur?

Her reklamın arkasında şirketlerin teşvik ettiğiler belirli bir konsept vardır. Ayrıca reklamlarda her şeyin bir nedeni var. Reklam ajansları kişilerin en çok yaptığı veya düşündüğü veya bilmek istediği şeyleri mesela günlük alışkanlıkları, klişeleri ve güncel olayları kullanırlar. Radyoda reklamlar hatırlanmaya değer olmak için akıllı veya komik ifadeleri kullanmaları lazım. Televizyonda başarılı bir reklam çok iyi bir şekilde ifadeleri görselleriyle kullanma lazım. Afişte ve dergide görseller reklam ajansları için en önemli araçtır.

Bir ürü reklamlardan dolayı satın alır mısın?

Galiba herkes az yada çok şu yada bu şekilde reklamları tarafında etkilenirler. Ne varki reklam kampanyasının mesajları takip etmeyeye çalışırım. Alışveriş yaptığımda kendim karar vermek istiyorum yoksa yeni bir ürün ile ilgili ailemden birine veya arkadaşlarımdan birine soru soruyorum.

Reklamlarda gerçek var mı?

Reklamların belirli bir amacı var: ürünü satmak. Ayrıca reklam ajansları müşterilerinden yani ürünü yapan şirketlerden ürünü ile ilgili bilgi toplarlar. Bu yüzden bence reklamlar gerçeği söylemezler.

Çok güzel bir yazı olmuş, teşekkürler 😉

Vasso Sgourdou
    Member
    @vasso-sgourdou
    • Kazandığım 100,000 doları nasıl harcamak bilmiyorum. Ne yapmalı mıyım?

O önemli miktarda bir para olduğu için, senin yerinde bulunsam ben de nasıl para harcamak bilmezdim. Ama böyle bir şey her gün meydana gelmediğinden paradan zevk almak için ama bununla birlikte onu korumak için dikkatli olmalısın. Bence miktardadan büyük bir bölümünü biriktirmelisin yoksa burada şurada paranını hızlıca harcayacaksın. Sonra sende borçların varsa borçlarını yavaş yavaş ödemelisin. Bundan sonra güzel bir varış yerine bir yolculuk yapmalısın. Herşeyden önemlisi işinden ayrılmamalısın çünkü para sonsuza kadar sürmez.

• Çevre nasıl korumak bilmiyorum. Ne yapmalı mıyım?

Birinci duş yapınca veya dişini fırçalayınca musluğu kapayarak çok su harcamamalısın. İkinci kumaştan yapılmış alışveriş çantalarını taşıyarak kullandığın plastik ürünleri indirmelisin. Üçüncü çevreye zarar verdiği ürünü mesela spreyleri, pipetleri vb satın almamalısın. Dördüncü çevre korunması hakkında bilgi almalısın. Beşinci aktif bir insan olmak için ve çabaların sonuç getirmek için şehrinde bir çevre örgütüyü katılmalısın ve üye olmalısın.

Vasso Sgourdou
    Member
    @vasso-sgourdou
    • Oğlum, öğretmeni ve okul arkadaşları ondan nefret etmiştiğinden okula gitmek istemiyor. Ne yapmalı mıyım?

Okulda bir şey var gibi gözüküyor. Bence probleminin çözümü iki adımlardan ibaret olur. Birinci oğlun ile konuşup ve nefret etmişen kişiler neden nefret etmişler ve ne söylemişler diye sormalısın. Kalbını açtığında iyi tavsiyeleri vermelisin. Ama seninle olayları paylaşmaya kadar zaman alabildiğinden sabırlı olmalısın. İkinci oğlunun öğretmeniyle sohbet etmelisin ve oğlun söylediği şeyden söz etmelisin. Eğer öğretmen yanlış bir şeyi fark ederseydi sana söyleyecek. Gerekirse okulun müdürüye problemden söz etmek için gidip oğlunun okul arkadaşlarının ebeveyniyle konuşmalısın.

• Hızlıca zengin olmak istiyorum. Ne yapmalı mıyım?

Herşeyden önce para mutluluk götürmediği bilip zengin olmak neden istiyorsun düşünmelisin. Sonra iyi ve yasal bir şekilde para yapmalıdığın düşünmelisin. Problemlere sebep olduğu şekilleri düşünmemelisin. Bu yüzden bir şirket açması ve risk alması ile ilgili düşünce üretmelisin.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu
    • Kazandığım 100,000 doları nasıl harcamalıyım bilmiyorum. Ne yapmalıyım?

O önemli miktarda bir para olduğu için, senin yerinde olsam ben de nasıl para harcarım bilmezdim. Ama böyle bir şey her gün meydana gelmediğinden paradan zevk almalısın ama bununla birlikte onu korumak için dikkatli olmalısın. Bence miktarın büyük bir bölümünü biriktirmelisin yoksa burada şurada paranını hızlıca harcayacaksın. Sonra sende borçların varsa borçlarını yavaş yavaş ödemelisin. Bundan sonra güzel bir varış yerine bir yolculuk yapmalısın. Herşeyden önemlisi işinden ayrılmamalısın çünkü para sonsuza kadar sürmez.

• Çevreyi nasıl korumalıyım bilmiyorum. Ne yapmalı mıyım?

Birincisi duş yapınca veya dişini fırçalayınca musluğu kapayarak çok su harcamamalısın. İkincisi kumaştan yapılmış alışveriş çantalarını taşıyarak kullandığın plastik ürünleri kaldırmalısın. Üçüncü çevreye zarar verdiğin ürünü mesela spreyleri, pipetleri vb satın almamalısın. Dördüncü çevre korunması hakkında bilgi almalısın. Beşincisi aktif bir insan olmak için ve çabaların sonuç getirmesi için şehrinde bir çevre örgütüne katılmalısın ve üye olmalısın.

gokberktalu
    Turkish Teacher

Premium
    @gokberktalu
    • Oğlum, öğretmeni ve okul arkadaşları ondan nefret etmiştiğinden okula gitmek istemiyor. Ne yapmalıyım?

Okulda bir şey var gibi gözüküyor. Bence probleminin çözümü iki adımlardan ibarettir. Birincisi oğlun ile konuşup ve nefret ettiği kişileri neden nefret etmişler ve ne söylemişler diye sormalısın. Kalbini açtığında iyi tavsiyeleri vermelisin. Ama seninle olayları paylaşmaya kadar zaman alabildiğinden sabırlı olmalısın. İkincisi oğlunun öğretmeniyle sohbet etmelisin ve oğlunun söylediği şeyden söz etmelisin. Eğer öğretmen yanlış bir şeyi fark ederseydi sana söyleyecek. Gerekirse okulun müdürüne problemden söz etmek için gidip oğlunun okul arkadaşlarının ebeveynleriyle konuşmalısın.

• Hızlıca zengin olmak istiyorum. Ne yapmalı mıyım?

Her şeyden önce para mutluluk getirmediğini bilip, neden zengin olmak neden istiyorsun düşünmelisin. Sonra iyi ve yasal bir şekilde para kazanmayı düşünmelisin. Problemlere sebep olacak şekilleri düşünmemelisin. Bu yüzden bir şirket açma ve risk almalı ile ilgili düşünceleri üretmelisin.

Vasso Sgourdou
    Member
    @vasso-sgourdou
    • Uçağa bindiğin ilk kez kaç yaşındaydın?

On iki yaşında olduğumda uçağa ilk kez bindim. İngiliz bir öğretmenim İngiltere’ye bir seyahat etmek için büyük bir grupu düzenledi. İngiltere’ye gideli on altı yıl oldu ama bu seyahatı damağımda kaldı.

• Yaptığın uçuşun en uzun süresi ne kadar?

Geçen yıl New York’tan Yunanistan’a bir son dakika yolculuk yaptığımdan bulduğum en ucuz uçuşu Abu Dabı’nın içinden geçirdi. O zamanlar en sevdiğim arkadaşlarımdan biri Abu Dabı’da yaşıyordu bu yüzden orada bir günlüğüne kaldım. New York’tan Abu Dabı’ya uçuşu on dört saat sürdü ve Abu Dabı’dan Yunanistan’a uçuşu beş saat sürdü. Herşeyden en kötüsü New York’a dönmek için aynı yolculuğu yapmalıydım. En azından yeni bir şehri gezdim.

• Uçağın kalkışından önce hangi üçü şeyleri yapmalısın?

Uçağın kalkışından önce herkes koltuk kemerini takmalılar, cep telephonunu kapamalılar ve oturmuş kalmalılar.

gokberktalu
      Turkish Teacher

Premium
      @gokberktalu
      •  İlk kez uçağa bindiğinde kaç yaşındaydın?

İlk kez uçağa on iki yaşında bindim. İngiliz bir öğretmenim, İngiltere’ye bir seyahat etmek için büyük bir grup düzenledi. İngiltere’ye gideli on altı yıl oldu ama bu seyahatın tadı hala damağımda.

• Yaptığın en uzun süreli uçuş ne kadar sürdü?

Geçen yıl New York’tan Yunanistan’a bir son dakika yolculuk yaptığımdan bulduğum en ucuz uçuşu Abu Dabı’nın içinden geçiyordu. O zamanlar en sevdiğim arkadaşlarımdan biri Abu Dabi’de yaşıyordu bu yüzden orada bir günlüğüne kaldım. New York’tan Abu Dabi’ye uçuşu on dört saat sürdü ve Abu Dabi’den Yunanistan’a uçuşu beş saat sürdü. İşin en kötüsü New York’a dönmek için aynı yolculuğu yapmalıydım. En azından yeni bir şehir gezdim.

• Uçağın kalkışından önce hangi üçü şeyi yapmalısın?

Uçağın kalkışından önce herkes koltuk kemerini takmalılar, cep telefonunu kapatmalılar ve oturur pozisyonda olmalıdır.

Vasso Sgourdou
    Member
    @vasso-sgourdou

HAYAT TAMİRCİSİ (LIFE DESIGNER)

Hasan Kızıl (22) who lives in Derik city, in the province of Mardin, creates walkers and prosthetic legs for disabled animals from any kind of material possible. For example, he made walk a turtle that had no back legs with prosthetic legs made from tyres and a single-legged eagle with legs made from water hose. You will understand that he uses all kinds of materials for these legs. Under his protection, all animals of the world which are “in the dark” have the chance to walk again.

Here is the story of Hasan Kızıl who restores our faith to humanity…

Our correspondent who spoke with Kızıl learns from what he recounts that he was interested in technology since he was a child and we feel his love for animals:

• Ever since I’ve been working with technological devices, I have had many projects. I’ve made thermal shoes, solar panels. I don’t have a degree, (knowledge) comes from my own work. I create prosthetic walking parts for those who have been left without a chance. Sometimes I use all kinds of materials, washing machine parts, aluminum tubes, bicycle tyres. Since I was a child I was treating injured souls, I was taking them to hospitals and shelters. Till today, I have sent prosthetic parts for 200 souls to every part of Turkey and two abroad. Sellers have approached me with money but I refused, (because) can you make a soul walk and run with money?

The biggest goal of the young designer is to create bionic legs for animals that cannot use their four legs.

We wish the young designer success in his projects and we thank him for his sensitivity towards animals.

gokberktalu
      Turkish Teacher

Premium
      @gokberktalu

The translation looks pretty good. We will check it in more detail at our class.

Vasso Sgourdou
    Member
    @vasso-sgourdou
    • Kızgınlığın nedeni ne?

Kızgınlığın nedeni pek çok unsura göre değişir. Bu unsurdan en önemli biri birinin çevresidir. Stres, finansal konular, her türlü suistimal, kötü bir sosyal ve ailevi durum, zaman baskısı ve enerjisizlik herşeyden dolayı kızgınlık ortaya çıkabilir. Ayrıca birinin ailesi veya arkadaşları sinirlenirse birini değer sinirlendirecek. Küçükken de biri ailesi tarafından öfkeyle davranmayı öğretildi tüm hayatı böyle devam edilecek.

gokberktalu
      Turkish Teacher

Premium
      @gokberktalu

Kızgınlığın nedeni ne?

Kızgınlığın nedeni pek çok unsura göre değişir. Bu unsurlardan en önemlisi birinin çevresidir. Stres, finansal konular, her türlü suistimal, kötü bir sosyal ve ailevi durum, zaman baskısı ve enerjisizlik gibi sebeplerden dolayı kızgınlık ortaya çıkabilir. Ayrıca birinin ailesi veya arkadaşları sinirlenirse o kişi de sinirlendirecek. Küçükken de birisi ailesi tarafından öfkeyle yetiştirildiyse tüm hayatı boyunca böyle devam edecektir.

Vasso Sgourdou
    Member
    @vasso-sgourdou
    • Insanlar, kızgınlığın karşısında hangi şekillerde tepki gösterirler?

Kızgınlık ile çoğu insan nadiren sabırlı ve sakin bir şekilde karşılaşır. Kimse böyle davrandığı zaman sakınlığını koruyarak ve kafası bozmayarak kötü bir olay mesela kavga veya şiddet çıkmasını önlenir ve çevresindekileri sakinleştirir. Ne var ki kimse durumu control altında tutabildiği zaman bile biraz üzülür ve strese kapılır.

Ama kızgınlık, ne yazık ki çoğu zaman mantıklı düşünceyi ve davranışı durdurur. Insanlar büyük öfkesinden dolayı son sesiyle bağırıp küfürlü konuşup bir kavgaya karışırlar.

• Seni neler sinirlendirir?

Kızgınlık ile karşılaşmaya gelince genellikle sakin kaldığım söyleyebilirim. Çocukken daha sabırlı olmasına rağmen şimdi sinirlendirdiğim şeyleri bildiğimden mesela birinin edepsizliği ve olumsuz bir tavırı ve yalanları daha kolayca sinirlenmeyimi önlenirim. Birkaç yıl boyunca müşteri servisinde çalıştıktan sonra böyle şeyleri alıştım ve bir problemi nasıl elime almayı öğrendim.

gokberktalu
      Turkish Teacher

Premium
      @gokberktalu
      • Insanlar, kızgınlığın karşısında hangi şekillerde tepki gösterirler?

Kızgınlık ile çoğu insan nadiren sabırlı ve sakin bir şekilde karşılık verir. Herhangi bir kimseye böyle davranıldığı zaman, o kişi sakinliğini korumalı ve kafasına olumsuz şeyler getirmemeli. Böylece kavga veya şiddet çıkmasını önlenir ve çevresindekiler o kişiyi sakinleştirir. Ne var ki bir kimse durumu kontrol altında alabildiği zaman bile biraz üzülebilir ve strese kapılabilir.

Ama kızgınlık, ne yazık ki çoğu zaman mantıklı düşünceyi ve davranışı durdurur. İnsanlar büyük öfkelerinden dolayı son sesleriyle bağırıp küfürlü konuşup bir kavgaya karışırlar.

• Seni neler sinirlendirir?

Kızgınlık ile karşılaşmaya gelince genellikle sakin kaldığımı söyleyebilirim. Çocukken daha sabırlı olmama rağmen şimdi sinirlendirdiğim şeyleri bildiğimden, mesela birinin edepsizliği ve olumsuz bir tavırı ve yalanları, daha kolayca sinirlenmemi önleyebilirim. Birkaç yıl boyunca müşteri hizmetlerinde çalıştıktan sonra böyle şeylere alıştım ve bir problemi nasıl elime almayı öğrendim.

Sakinliğinin devamını diliyorum Vasso 🙂

Vasso Sgourdou
    Member
    @vasso-sgourdou
    • Kendi kendine en çok rahatsız eden şey ne?

Herkesin kendi kendine bile rahatsız edici alışkanlıkaları var. Yaptığım şeylerden en rahatsız edicisi aşırı düşünmemidir. Sürekli fazla düşündüğümden konu bir hakkında bir karar vermeye kadar çok zaman alıyor. Beni rahatsız eden bir şey daha hem çevremdekilerden hem kendimden de büyük umutlar bağlamasıdır. Bundan dolayı strese kapılıyorum ve bir durumu daha zor bir hale getiriyorum.

• Düşündüğün en çok rahatsız eden klişe ne?

Katılmadığım klişelerin sık sık söz edilmesine rağmen beni en çok rahatsız eden klişe “müşteri her zaman haklıdır” diyor. Belki meşgul bir lokantada çalışıp her günde çok kişileriyle ilgilendiğimden düşünme şeklim bu fikri aynı değildir. Müşteriler, her yerde saygı verilmeliler ama aynı zamanda kendileri çalışanları saygı göstermeliler. Müşterilerin gereken önemi vermemesinden ve edepsizlikten çok hoşlanmıyorum.

gokberktalu
      Turkish Teacher

Premium
      @gokberktalu
      • Aile arasında ne hakkında tartışıyorsunuz?

Annem ve babam, evde yalnızken en sık televizyonun kumandası hakkında tartışıyorlar. Zamanın geri kalanında karakterlerinin özellikleri farklılaştığı için önemsiz konular üzerinde mesela bir şeyi yapıp yapmayacağını hakkında birbirine ile tartışıyorlar. Ben ve kız kardeşim evimize gittiğimiz zaman yaş farkından dolayı ve düşünmemiz şekli ayırıldığından çeşit çeşit konu hakkında tartışabiliriz. İkimiz yeni şeyler denemekten hoşlanıp daha kolayca önemsiz problemlerin çözümü yolu bulup, sosyal konulara açık görüşlü şeylere ilgi duyuyoruz

• Bir düşünceyi desteklediğin zaman tutkulu bir şekilde mi (o işi) yapıyorsun?

Evet, genellikle düşüncelerimi tutkulu bir şekilde destekliyorum ama bununla birlikte düşüncelerim hakkında kimse ile tartışmıyorum. Mantıklı bir kişi karşımda bulunduğu sürece tartışmaktansa bir diyalog yapmayı tercih ederim. Gel zaman git zaman çok farklı düşünceleri saygıyla selamlayıp daha hoşgörülü olmaya çalışıyorum.

Güzel cevaplar 😉

Vasso Sgourdou
    Member
    @vasso-sgourdou
    • Ailenin içinde ne hakkında tartışıyorsunuz?

Annem ve babam, evde yalnız olurken en sık televizyonun kumandası hakkında tartışıyorlar. Zamanın kalanında karakterlerin özellikleri farklılaşdığı için önemsiz konular üzerinde mesela bir şeyi yapıp yapmayacağını hakkında birbirine ile tartışıyorlar. Ben ve kız kardeşim evimize gittiğimiz zaman yaş farkından dolayı ve düşünmemiz şekli ayırıldığından çeşit çeşit konu hakkında tartışabiliriz. İkimiz yeni şeyler denemekten hoşlanıp daha kolayca önemsiz problemlerin çözümü yolu bulup sosyal konulara açık görüşlü ile ilgisi oluyoruz.

• Bir düşünceyi desteklediğin zaman tutkulu bir şekilde mi yapıyorsun?

Evet, genellikle düşüncelerimi tutkulu bir şekilde destekliyorum ama bununla birlikte düşüncelerim hakkında kimse ile tartışmıyorum. Mantıklı bir kişi karşımda bulunduğu sürece tartışmaktansa bir diyalog yapmayı tercih ederim. Gel zaman git zaman çok farklı düşünceleri saygıyla selamlayıp daha hoşgörülü olmaya çalışıyorum.

gokberktalu
      Turkish Teacher

Premium
      @gokberktalu
      • Seni en çok rahatsız eden şey ne?

Herkesin kendince rahatsız olduğu alışkanlıkaları var. Yaptığım şeylerden en rahatsız edicisi aşırı düşünmemidir. Sürekli fazla düşündüğümden bir konu hakkında bir karar vermem çok zaman alıyor. Beni rahatsız eden bir şey daha, hem çevremdekilere hem kendime de büyük umutlar bağlamamdır. Bundan dolayı strese kapılıyorum ve bir durumu daha zor bir hale getiriyorum.

• Düşündüğün en çok rahatsız edici klişe ne?

Katılmadığım klişelerin sık sık söz edilmesine rağmen beni en çok rahatsız eden klişe “müşteri her zaman haklıdır” denmesidir. Belki kalabalık bir lokantada çalışıp her günde çok kişileriyle ilgilendiğimden düşünme şeklim bu fikirle aynı değildir. Müşteriler, her yerde saygı göstermeliler ama aynı zamanda kendileri çalışanlara saygı olmalıdırlar. Müşterilerin gereken önemi vermemesinden ve edepsizlikten çok hoşlanmıyorum.

Teşekkürler 😉

(I mixed the reply order, sorry about that)

Vasso Sgourdou
    Member
    @vasso-sgourdou
    • Sen, biriyle sohbet ederken ne tür bir rol yaparsın? Hakimiyet kurar musun ya hakimiyetine sokar musun?

Bir sohbet etmeye gelince çoğu zaman ülkemde kişilerin hakimiyet kurduğundan ben şeyleri başka yönden bakmaya çalışıyorum. Bu hedefime ulaşıp ulaşmadığımı bilmiyorum ama biriyle sohbet ederken genellikle muhatabımın görüşünü kabul ettikten sonra görüşümü ifade ediyorum. Hakimiyetine soktuğuma itirazım yok ama yine de güzel bir şekilde hakimiyet kurmayı başarsam bundan hoşlanırım.

• Tam bir yabancıyle muhteşem bir sohbet ettin mi hiç?

Müşteri hizmetlerinde çalışmaya başladığımdan beri sadece birkaç tam yabancılarla konuşarak ve sohbet ederek hoşça vakit geçirdim. Ne varki bu kişileri hâlâ hatırlıyorum. Bu kişilerden biri sohbetimizden sonra gidip birkaç dakika sonra dönüp güzel sohbetimiz için teşekkür ederek bir şeyi bana elden verdi. Okul ücretimin küçük bir parçası olarak yirmi dolarlık banknot oldu. Diğer bir kişiyle arkadaş olduk.

gokberktalu
      Turkish Teacher

Premium
      @gokberktalu
      • Sen, biriyle sohbet ederken ne tür bir rollere bürünürsün? Hakimiyet mi kurarsın yok alttan mı alırsın?

Bir sohbet etmeye gelince çoğu zaman ülkemde kişilerin hakimiyet kurduğundan ben şeylere başka yönden bakmaya çalışıyorum. Bu hedefime ulaşıp ulaşmadığımı bilmiyorum ama biriyle sohbet ederken genellikle muhatabımın görüşünü kabul ettikten sonra görüşümü ifade ediyorum. Alttan almaya itirazım yok ama yine de güzel bir şekilde hakimiyet kurmayı başarsam bundan hoşlanırım.

• Hiç bir yabancıyla muhteşem bir sohbet ettin mi?

Müşteri hizmetlerinde çalışmaya başladığımdan beri sadece birkaç tam yabancıyla konuşarak ve sohbet ederek hoşça vakit geçirdim. Ne varki bu kişileri hâlâ hatırlıyorum. Bu kişilerden biri sohbetimizden sonra gidip birkaç dakika sonra dönüp güzel sohbetimiz için teşekkür ederek bana bir şeyi bana elden verdi. Bu, okul ücretimin küçük bir parçası olarak yirmi dolarlık banknottu. Diğer bir kişiyle de arkadaş olduk.

Vasso Sgourdou
    Member
    @vasso-sgourdou
    • Güzellik, birinin hayatında başarısını etkileyebilir mi?

Bunun gerçekleşdiğini sevmeme rağmen, ne kadar haksız olursa olsun eski zamanlardan şimdiye kadar güzellik, birinin başarılı olup olmadığında önemli bir rol üstleniyor. Çoğu zaman bundan kadınlar özellikle etkinleniyor. Güzellik, bir ayrıcalık gibi düşünüldüğünden akıllılık ve çevik temel gereksinimler olduğu halde iş aramaya, kabul görmeye ve bazı yerlere katılmaya yardımcı olabilir. Maalesef güzel ve sağlıklı olsan hayatta başarmak için yüksek ihtimal vereceksin. Bence insanlar, kadın erkek eşitliğinden yararlanarken güzelliğin üstünde anlaklılık, törellik ve terbiye tutmaları lazım.

• İnsanlar, güzellik adına boşa zaman ve para harcalıyorlar mı?

Evet, yaşadığımız pazara yönelik bir dünyada insanlar kadınlar özellikle güzellik adına çok zaman ve para harcalıyorlar. Aramızdan herkesi daha güzel görünmek için öyle ya da böyle hemen şimdi markette çıktığı bir ürünü alıp gereksiz giysiye paramızı harcalıyoruz. Bazı insanlar, yeterli para kazanmadığı halde pahalı parfümlar markalı ürünler gibi gereksiz şeyleri parasını sokağa adıyorlar. Örneğin, Amerikalılar çarşiye gitmek ve büyük bir mağazada boş zamanını geçirmek hobi gibi bir etkinlik görüyorlar.

gokberktalu
      Turkish Teacher

Premium
      @gokberktalu
      • Güzellik, birinin hayatındaki başarısını etkileyebilir mi?

Bunun gerçekleştiğini sevmeme rağmen, ne kadar haksız olursa olsun eski zamanlardan şimdiye kadar güzellik, birinin başarılı olup olmadığında önemli bir rol üstleniyor (Couldn’t really understand this sentence). Çoğu zaman bundan özellikle kadınlar etkinleniyor. Güzellik, bir ayrıcalık gibi düşünüldüğünden akıllılık ve çevik temel gereksinimler olduğu halde iş aramaya, kabul görmeye ve bazı yerlere katılmaya yardımcı olabilir. Maalesef güzel ve sağlıklı olsan hayatta başarmak için yüksek ihtimal vereceksin (couldn’t understand here too). Bence insanlar, kadın erkek eşitliğinden yararlanırken güzelliğin üstünde anlaklılık, törellik ve terbiyeyi de tutmaları lazım.

• İnsanlar, güzellik adına boşa zaman ve para harcalıyorlar mı?

Evet, yaşadığımız pazara yönelik bir dünyada insanlar, özellikle kadınlar, güzellik adına çok zaman ve para harcalıyorlar. Aramızdan herkesin daha güzel görünmek için öyle ya da böyle hemen şimdi markette çıkıp bir ürünü alıp gereksiz giysilere paramızı harcıyoruz. Bazı insanlar, yeterli para kazanmadığı halde pahalı parfümlar markalı ürünler gibi gereksiz şeylerle paralarını sokağa atıyorlar. Örneğin, Amerikalılar çarşıya gitmek ve büyük bir mağazada boş zamanını geçirmek gibi hobileri var.

Vasso Sgourdou
    Member
    @vasso-sgourdou
    • En sevdiğin kitap türü nedir?

Çoğu kez klasik edebiyat kitaplarını okumaktan hoşlanıyorum ama bununla birlikte üniversiteye gittiğimden beri dillerin çalışması, yeni bir teknolojik buluş, media sektörünün karşılaşdığı problemler gibi bilimsel kitaplarını okumaya fırsat buldum.

Okumak için bir kitabı seçmeye gelince arkadaşlarımın düşündürdüğü veya hediye gibi verdiği kitapları çok sık dikkatimi çekiyor. Örneğin, Amerikaya beni görmeyi gelen bir arkadaşım, bir yıl oldu, Dostoyevsky’nin Suç ve Ceza kitabını hediye gibi bana verdi. Bunu alır almaz ne kadar evde bekleyen kitaplar olursa Suç ve Ceza kitabını okumaya başladım.

• Hayatında sürekli okuyarak geçirdiğin bir süre var mı?

Genellikle otobüs bekleyerek, otobüs ile iş yerime giderek, boş zamanımdan yararlanarak gibi her nerede mümkün olduğunda kitabımı okuyorum. Büyüleyici olan bir kitap bitirilmesi zorunlu hale getiriyor. İşe gidip veya bir çalışma başlattığımdan okuduğum kitap yarıda kalması en rahatsız şeydir.

gokberktalu
      Turkish Teacher

Premium
      @gokberktalu
      • En sevdiğin kitap türü nedir?

Çoğu kez klasik edebiyat kitaplarını okumaktan hoşlanıyorum ama bununla birlikte üniversiteye gittiğimden beri yabancı dillerin çalışması, yeni bir teknolojik buluşlar, media sektörünün karşılaştığı problemler gibi bilimsel kitapları okumaya fırsat buldum.

Okumak için bir kitabı seçmeye gelince arkadaşlarımın düşündürdüğü (önerdiği?) veya hediye ettiği kitapları çok sık dikkatimi çekiyor. Örneğin, Amerikaya beni görmeyi gelen bir arkadaşım, bir yıl önce, bana Dostoyevski’nin Suç ve Ceza kitabını hediye etti. Bunu alır almaz ne kadar evde bekleyen kitaplar olursa Suç ve Ceza kitabını okumaya başladım.

• Hayatında sürekli okuyarak geçirdiğin bir süre var mı?

Genellikle otobüs beklerken, otobüs ile iş yerime giderken ve boş zamanımdan yararlanırken gibi her nerede mümkün olduğunca kitap okuyorum. Büyüleyici olan bir kita bitirmek benim için olmazsa olmaz oluyor. İşe gittiğimde veya çalışmaktan zaman bulamadığımda bir kita yarıda bırakmak benim için en rahatsız şeydir.

Many difficult expressions were used, thus many mistakes 😉

You must be logged in to reply to this topic.